м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Зниження мобілізаційного віку до 20 і 50 років

 мобілізаційного віку до 20 і 50 років

Про це говорять, ходять чутки і пишуть у супер надійному та завжди достовірному джерелі інформації – телеграмі (сарказм). Та як ви гадаєте, що було першим: заголовки новин чи масові чутки в суспільстві про зниження віку мобілізації?

Не знаю, як щодо чуток, а от заголовки маємо наступні:

«Максимальний призовний вік можуть знизити з 60 до 50 років», «Призов з 20 до 50 років: чи знизять в Україні мобілізаційний вік для чоловіків», «Комітет із нацбезпеки пропонує зниження верхньої ланки призовного віку з 60 до 50 років».

Тож далі, коротко і по суті, з’ясуємо хто і що саме та наскільки серйозно пропонує, і, головне, чи є сьогодні реальні підстави для того, щоб вести мову про зниження мобілізаційного віку.

А за бажання – підписуйте зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.

МОБІЛІЗАЦІЙНИЙ ВІК: 50 ЧИ 55?

Зауважу, що теоретично є два можливі варіанти зниження мобілізаційного віку:

  1. з 25 до умовного 21 року;
  2. з 60 до 55. Або й до 50.

Звідки взяв такі цифри, запитаєте ви? Зі стелі? Сам вигадав? Так от, ці вікові межі взяті зі слів публічних людей – експертів, волонтерів, військових і навіть кількох народних депутатів.

Суть наступна: або понизити верхню межу мобілізації, або нижню. І кожен варіант щонайменше дискусійний і має ретельно зважуватися й аналізуватися перед його втіленням на практиці.

Далі коротко розглянемо хто і що саме сказав на цю тему.

ЦИТУЄМО ЕКСПЕРТІВ І НАРДЕПІВ

Ветеран АТО та керівник фонду «Повернись живим» Тарас Чмут озвучив думку про необхідність зменшення мобілізаційного віку до 20 років ще у квітні. Згодом він наголосив, що питання зниження верхньої планки мобілізаційного віку з 60 до 50 років в будь-якому разі потребує ретельного дослідження.

18 червня депутат Роман Лозинський в інтерв’ю допустив, що зменшення віку мобілізації дійсно може статися: не виключено, що з 27 до 25 років – «це не остання зміна щодо призовного віку».

Народні депутати Юрій Мисягін, Максим Березін, Ігор Герасименко та Юрій Здебський, які входять до комітету ВРУ з питань нацбезпеки заперечили, що питання пониження мобілізаційного віку з 25 років наразі обговорюється і додали, що воно не планується.

Правда, Юрій Здебський зауважив, що існують інші дискусії, зокрема стосовно змін, щоб до війська призивали людей до 50 років, не більше. Оскільки люди від 50 до 60 років краще допомагатимуть економічній ситуації. Тож про пониження віку ще не йдеться, проте комітет з нацбезпеки все ж розглядав на засіданні питання ефективності використання мобілізованих військовослужбовців віком 50+.

Олег Жданов, військовий і аналітик, називає правильним можливе зниження максимального граничного віку з 60 до 50 років. Позаяк людям 50+ важче, ніж молодшим, принаймні фізично витягувати всі військові виклики та навантаження. Водночас на думку Жданова, мобілізаційний вік треба зменшити до 20 років. І хоча дане рішення може негативно вплинути на демографічну ситуацію, але це питання у разі програшу на полі бою було б взагалі не актуальним.

НАСКІЛЬКИ ЦЕ РЕАЛЬНО ТА ДОЦІЛЬНО?

Припускаю, що подібні заяви щодо зменшення віку мобілізації виникли не на порожньому місці. Військо потребує молодих і витривалих.

Проте неофіційно про середній вік українських бійців кажуть, що він більше ніж 40, а то й 45 років. Ніби й трохи дивно, так? Але якщо поглянути на демографію поколінь, то виявимо, що нині в суспільстві вікова категорія чоловіків 40+ значно переважає категорію 18-25 років. Тому ніби як вбачаються натяки, що війську може знадобитися більше молодих людей. Особливо, якщо вік мобілізації зменшать з 60 до 55 чи 50 років.

З іншого боку, ви згадайте, що закон про зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років після ухвалення Верховною Радою майже рік не підписував глава держави. Але, зрештою, таки підписав. Тож очікувати, що він підпише подібний закон знову та ще й дуже швидко, у 2024-му – не варто.

У січні 2024-го Володимир Зеленський розповів, що Україна має 880 тисяч людей в армії. А нещодавно писали, що для того, щоб компенсувати втрати, Україна потребує 200 000 солдатів до кінця 2024-го. Цифра значна, але це вже не 450-500 тисяч, про які йшлося у 2023-му.

Тож чи доцільно знижувати вік мобілізації з 60 до 50\55? А зменшувати з 25? Військовому командуванню, яке знає точні цифри і потреби Збройних Сил України, видніше.

А от мені видно, що зменшувати вік далі, з 25 років – це буде страшенно непопулярне рішення і тому буксуватимуть до останнього. Я б сказав, що якщо зменшать із 60 до 55\50, тоді точно виникне потреба і зменшити з 25, бо інакше ніяк: не буде звідки людей брати.

ВИСНОВОК

Мої роздуми про цьогорічну можливість того, що в Україні знизять мобілізаційний вік, що його взагалі колись знизять, коли саме і на скільки – доволі скептичні. Чому? Бо політики і нардепи регулярно та масово про це не говорять і – ключове! – відповідні законопроєкти до Верховної Ради не вносять, ані колективно, ані поодинці. Хоча й відчувається, що рано чи пізно подібні непопулярні заходи владі робити доведеться.

Якщо запитаєте мою думку на цей рахунок, то я скажу, що навряд на таке зважаться. Хоча зараз, так би мовити, негласно, ТЦК не вручає повістки чоловікам старше 55. Тож, можливо, але тільки можливо, в майбутньому вкрай повільно і поступово, але все ж ухвалять рішення про граничний мобілізаційний вік, наприклад, до 55 років. А ви як вважаєте?

Також нагадаю, що ви можете придбати унікальну «ІНСТРУКЦІЮ з Мобілізації для всіх» просто за посиланням: https://simutin.minisite.ai/

А якщо потрібна фахова онлайн-консультація – звертайтеся.

Також читайте про те, кого не бачить ТЦК.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.