Якщо закінчиться війна - чого чекати?

От завтра закінчується війна, сильні цього світу домовляться, а я задав собі питання: а що ж чекає тих, хто в Україні, і тих, хто за кордоном? Чи продовжаться для нас обмеження, штрафи, чи припиняться розшуки?
І спробував змоделювати юридичний бік життя після перемир’я та відповісти на найголовніші питання, зокрема чи буде фінансова та кримінальна амністія.
ШТРАФИ ТЦК НІКУДИ НЕ ЗНИКНУТЬ
Свого часу, в липні 2024 року, повідомлялося, що близько 6 млн громадян не оновили облікові дані і тому залишалися для військового обліку фактично невидимками. Проте за рік невтомної та кропіткої роботи працівників ТЦК, а ще завдяки всіляким реєстрам, системній мобілізаційній цифровізації та повсюдним блокпостам, включно з мобільними, які юридично не є блокпостами – про це дивіться в окремому відео, а також тотальній перевірці документів у всього живого на вулицях та інших громадських місцях – ця кількість суттєво зменшилася, і їх – примусово чи заочно, завдяки даним із інших реєстрів таки поставили на військовий облік.
А ще ТЦК централізовано розіслали майже мільйон повісток тільки у 2024 році. Який звідси висновок?
Правильно: мільйони громадян отримали чи ще отримають штрафи від 17 000 до 25 500 грн за порушення правил військового обліку за статтею 210 КУпАП.
А є і такі військовозобов’язані чоловіки, яких ТЦК штрафував повторно.
Варто також пам’ятати, що за законом у разі несплати штрафу протягом двох тижнів, ТЦК звертається до виконавчої служби про його примусове стягнення і вже у подвійному розмірі. Тобто людину оштрафували на 25 500 грн, а стягують 51 000 грн та 5 000 грн виконавчого збору.
Так от, весь цей огром мільйонних штрафів нікуди не подінеться з настанням першого дня мирного життя. Та й 301-го теж ні. Ніхто не скасує ті десятки тисяч давно відкритих виконавчих проваджень за штрафами щодо порушників військового обліку. Все це доведеться штрафникам виплатити.
А ще ТЦК має право звернутися до суду, щоб тимчасово обмежити в праві керування транспортним засобом, особливо це стосується тієї категорії, в якої повторних штрафів пачками назбирається і будуть дані, що вони водії.
Попри настання мирного життя, рішення суду щодо обмеження у праві керування траспортним засобом діятимуть, доки не будуть сплачені усі заборгованості по штрафах.
Чи буде умовна фінансова амністія щодо штрафів ТЦК? З урахуванням того, що це солідне джерело поповнення бюджету, моя думка – що ні, на таке сподіватися не варто.
Тож несплачений штраф, крім псування карми та отруєння життя, має й інші негативні наслідки. Якщо хочете знати які – дайте знати коментарями та 3000 вподобайок, бо записати є що.
А щоб ви могли захистити свої права на ВЛК, при спілкуванні з ТЦК, щодо Діагнозів ВЛК, при Огляді водія драгером і при Перетині кордону – замовляйте унікальні практичні ІНСТРУКЦІЇ: https://simutin.minisite.ai/pdf
ЧИ БУДЕ ТЦК ШТРАФУВАТИ ДАЛІ?
Також варто зауважити, що навіть зі скасуванням воєнного стану нікуди не зникає адміністративна відповідальність за порушення правил військового обліку, передбачена статтями 210 та 210-1 Кодексу про адміністративні правопорушення.
Просто розмір штрафу за статтею 210 КУпАП буде у діапазоні від 3400 до 8500 грн, а за ст. 210-1 КУпАП – від 5100 до 11900 грн. І всі наслідки несплати штрафів у вигляді відкриття виконавчих проваджень та стягнення подвійної суми штрафу залишаються такими самими.
Ви скажете: то це ж не 25 500 грн! Звичайно, але ще рік тому максимальний штраф за ст. 210 КУпАП складав 1700 грн, різниця відчувається? Тож навіть після скасування особливого періоду, а це може статися не скоро, штраф 8500 грн теж не малий і повірте, ТЦК не буде зупинятися до того часу, поки не поставить всіх на облік – це вже питання національної безпеки та врахування помилок минулого.
МАЙНО НЕ ПРОДАСТЕ, АВТО НЕ ПЕРЕОФОРМИТЕ
Наслідками відкриття виконавчих проваджень за несплату штрафів за порушення правил військового обліку та мобілізації – є обмеження у продажу нерухомості та перереєстрації транспортних засобів.
Якщо при оформленні угоди купівлі-продажу нерухомості нотаріус виявить, що на продавця або покупця наявні виконавчі провадження, у тому числі за несплату накладеного ТЦК адміністративного штрафу, то він відмовить в оформленні угоди купівлі-продажу нерухомості.
Для того, щоб укласти угоду необхідно буде сплатити подвійний розмір штрафу, а також виконавчий збір, що складає 10% суми, яка підлягає примусовому стягненню – всього 56 тисяч грн, і після цього закрити виконавче провадження.
Теж саме стосується перереєстрації права власності на транспортні засоби. Якщо у громадянина наявне виконавче провадження за несплату штрафу за порушення правил військового обліку, то він не зможе перереєструвати транспортний засіб ані онлайн через портал державних послуг «Дія», ані у Сервісному центрі МВС.
Ви також можете подумати, що почекаю декілька років, поки не закриють виконавче провадження і все. Дарма, бо після закриття виконавчого провадження арешт з рахунків не знімають. Тож якщо ви прийдете оформити майно чи авто навіть через 5 років, доведеться йти до виконавчої служби, поновлювати його, сплачувати штраф і закривати повторно!
ЩО БУДЕ З ВИЇЗДОМ ТА В’ЇЗДОМ ЧЕРЕЗ КОРДОН?
Багатьох людей хвилює питання: що зміниться для тих, хто виїхав легально та нелегально за кордон?
Наразі за незаконний перетин кордону існує лише адміністративна відповідальність. Кримінальної відповідальності немає. Тому ті, хто незаконно зміг перетнути кордон та вирішить повернутися, заплатять лише адміністративний штраф.
Стосовно виїзду за кордон – тут треба, щоб був скасований воєнний стан. Якщо його скасують, тоді обмеження для виїзду за кордон втрачають дію. Якщо ж ні, то все залишиться так, як є зараз.
Також можна підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію та суди.
А ЯК ЩОДО АМНІСТІЇ ЗА ЗЛОЧИНИ?
Наступне важливе питання: а що робити з купою незаконно мобілізованих чоловіків, стосовно яких відкриті кримінальні провадження за вчинення військових злочинів, таких як непокора або невиконання наказу? Майже усі вони перебувають під вартою. А що робити тим, хто оголошений у розшук як той, хто самовільно залишив військову частину? Депутати зробили усе, щоб більшість військових злочинів, які вчинені під час дії воєнного часу, були віднесені до категорії тяжких або особливо тяжких.
А за загальною оцінкою посадовців та депутатів, таких осіб, що звинувачуються у вчиненні різних військових злочинів, налічується понад 100 тисяч.
З настанням мирного життя ці кримінальні провадження нікуди не подінуться, з-під арешту нікого не відпустять та з розшуку не знімуть. Чому я так вважаю?
Бо стаття 92 Конституції України встановлює, що амністія оголошується виключно Законом України. Тобто, це не може бути урядове рішення чи указ Президента – тільки закон, який ухвалить в установленому порядку Верховна Рада і його підпише Президент. Ще можливий варіант, що сам Президент подасть відповідний законопроєкт до парламенту, але схема буде та ж сама – прийняття і підписання.
Внаслідок амністії звільняються громадяни, які не становлять загрози для суспільства, проте конкретний перелік і критерій прописується у відповідному законі.
Одним словом, теоретично це може стосуватися тих громадян, які вперше вчинили злочин невеликої тяжкості, людей похилого віку, жінок, осіб, що мають хронічні захворювання чи осіб з інвалідністю. Чи ще, наприклад, чоловіків, які мають неповнолітніх дітей.
Таким чином, якщо не буде змінено законодавство, то усі, хто звинувачується у вчиненні військових злочинів – залишаються під вартою та у розшуку.
А от решту людей, які вчинили не тяжкі злочини та більше не наламали дров – теоретично можуть амністувати, коли та якщо захочуть. Але це не заклик хуліганити, бо ви можете й сповна відбути свій строк, допоки дочекаєтеся журавля в небі чи просто не потрапите в остаточний перелік законопроєкту. Тому будьте обачними та не порушуйте закон.
НАРЕШТІ ДЕМОБІЛІЗАЦІЯ?
Це також буде пов’язано із тим, чи буде скасовано воєнний стан. Якщо бойові дії припиняться, але воєнний стан не скасують, тоді не буде демобілізації.
Але якщо воєнний стан скасують, то демобілізація також не буде одномоментною.
У контрактників все чітко прописано – вказано конкретний строк служби або подія – до скасування воєнного стану.
А вже десь для мільйона мобілізованих будуть поволі визначати черги, коли ж саме їх відпускати та чи є ким їх замінити.
Як передбачається, це буде тривалий процес і точно не одномоментний для всіх: когось демобілізують раніше, когось – пізніше, але зрештою всіх і кожного.
Ось і аналізу кінець, а хто слухав – молодець.
Збережіть мої контакти: (067) 287-00-44 і звертайтесь, якщо потрібен адвокат або консультація.
Також читайте про те як ТЦК зупиняють на мобільних блокпостах.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.