Як захистити себе при затриманні ТЦК
Дзвінок: «Мене затримали, доставили в ТЦК. Як оскаржити їхні незаконні дії?». І я починаю з'ясовувати обставини. А протокол складали? Який протокол? Про затримання? Ні. То чому поїхали? Тиснули. Як тиснули, під дулом автомата? Психологічно. Як? Ну, розповідали, що ми тебе посадимо, ти ухилянт і т. п. То ви самі поїхали чи вас затримали? Під тиском запхали в машину. Як, насильно? Ні, сам сів. А після доставки протокол складали? Ні.
Розбираємося, як завжди, коротко і по суті, чому так вийшло, в чому помилка та що потрібно знати.
ХТО УПОВНОВАЖЕНИЙ ЗАТРИМУВАТИ
Право затримувати має виключно поліція.
Стаття 262 КУпАП: Адміністративне затримання провадиться поліцією при порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Стаття 24 закону «Про Національну поліцію»: «за зверненням ТЦК та СП, органи та підрозділи, що входять до системи поліції, здійснюють адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП».
Головне ви зрозуміли: затримувати може виключно поліція. Коли та за яких умов з’являються підстави для затримання – про це є окрема детальна публікація.
ЗАТРИМАННЯ ТА ДОСТАВКА
Тепер вертаємося до нашого початкового прикладу і розбираємо типові помилки.
Якщо вам пропонують сісти в автомобіль поліції та проїхати до ТЦК чи відділок, ви повинні запитати: це затримання чи доставка? Адже це два різні поняття, як за формою, так і по суті.
ДОСТАВКА – це добровільне супроводження громадянина до ТЦК або відділку. ЗАТРИМАННЯ – це процесуальна дія зі складанням протоколу, викликом адвоката, повідомлення родичів і обмежується часовими рамками.
Тобто, після пред’явлення вимоги проїхати до ТЦК необхідно запитати: це затримання чи доставка? Якщо працівник ТЦК повідомляє, що доставка, тоді ви самі маєте право вирішувати, їхати чи ні.
Якщо ж повідомляють, що затримані, то повідомте працівнику поліції про необхідність:
- Скласти протокол затримання із зазначенням підстави затримання, при чому не в ТЦК чи відділку, а на місці.
- Повідомити родичів та роботодавця про затримання.
- Повідомити центр надання вторинної правової допомоги про затримання, з обов’язковою можливістю залучення адвоката. Стаття 261 КУпАП.
- Надати можливість висловити в протоколі свої зауваження, забрати свій екземпляр протоколу і тільки після цього виконувати вимогу про затримання.
Та нагадайте, що затримати вас можуть не більше, ніж на три години, ст. 263 КУпАП.
Ви повинні пам’ятати: якщо поліцейський не складе протокол на місці затримання та не віддасть ваш екземпляр – по прибуттю у ТЦК ви не доб’єтеся від поліцейського складання протоколу – вони просто зазначать, що ви сіли в авто добровільно.
Тож якщо за законом, так за законом.
НЕЗАКОННЕ ЗАТРИМАННЯ
Вгадайте, для чого вам необхідні вищезазначені дії поліції? Правильно, щоб зафіксувати дії поліцейського. Якщо буде встановлено, що він діяв незаконно, а ви можете довести це через суд, адже протокол затримання оскаржується, то всі подальші дії як поліції, так і ТЦК будуть визнані незаконними. Наприклад, якщо вас затримали і через три години не відпустили – це несе за собою наслідки у вигляді незаконного затримання.
А незаконні дії не породжують законних наслідків.
Але якщо ви самі сіли в автомобіль і поїхали до ТЦК, а потім ще й підписали якийсь документ, наприклад, що не маєте претензій – у такому випадку ви більше нічого не зможете довести в суді, бо визнали своєю згодою та підписом, що все було добровільно та законно.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація або представлення інтересів в судах – звертайтеся.
Також читайте як оскаржити вручення повістки, виписаної на коліні.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.