м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Умови економічного бронювання

 економічного бронювання

Я просто впевнений, що економічному бронюванню бути. Чому? Бо після посилення мобілізації та відповідальності, частина підприємств пішла у тінь, тому потрібно шукати компенсатори. Тож цей процес не зупинити.

Та ніхто і не збирається, судіть самі: нещодавно було всього два законопроєкти щодо бронювання, а потім зареєстрували ще три альтернативні. Тобто всього маємо аж п’ять і навряд вони всі не пройдуть.

Тож розбираємо, коротко і по суті, які механізми економічного бронювання нам пропонують і хто саме та за яких умов зможе забронюватися.

ХТО І КОГО ЗМОЖЕ ЗАБРОНЮВАТИ?

Це нам прояснює законопроєкт від 11.06.2024 року №11331. Зокрема, в прикінцевих положеннях вказано наступне:

«У суб’єктів господарювання, які за кожного заброньованого працівника щомісячно сплачують до державного бюджету збір за бронювання військовозобов’язаних, встановлений Податковим кодексом України, та у яких відсутня заборгованість з виплати заробітної плати та зі сплати загальнодержавних та/або місцевих податків, зборів та/або інших обов’язкових платежів».

Тобто, для того, щоб ПІДПРИЄМСТВО змогло забронювати працівників, встановлено такі вимоги:

  1. Офіційна працевлаштованість такого працівника.
  2. Відсутність заборгованості з виплат зарплати та сплати податків і зборів.

Також підкреслю, що йдеться про обов’язкову щомісячну сплату підприємством необхідної для бронювання суми. Тому порушення цієї вимоги теж матиме наслідком втрату статусу заброньованого працівника.

Щодо ФОПів прописали окрему норму:

«Фізична особа-підприємець та/або її наймані працівники мають право на бронювання, відповідно до абзацу першого цього пункту, за умови, якщо обсяг доходу фізичної особи-підприємця протягом календарного місяця становить не менше трикратного розміру збору за бронювання військовозобов’язаних, встановленого Податковим кодексом України, та підтвердження нею ведення господарської діяльності протягом попереднього річного звітного (податкового) періоду».

Тож які вимоги до економічного бронювання для ФОП:

  1. Наявність мінімального встановленого обсягу доходу ФОПа – тобто 20 400 х 3 = 61 200 грн.
  2. Ведення ФОПом господарської діяльності у 2023 році або раніше.

Отже, маємо фінансовий критерій – дохід понад 61 200 грн, та часово-господарський – підприємець має вести свою діяльність до 2024 року. Тому ФОПи зареєстровані у 2024 році забронюватися не зможуть.

Проте якщо ФОП відповідає вказаним двом вимогам, то забронюватися має право як сам ФОП, так і його працівники – це вирішуватиме кожен ФОП на власний розсуд.

А вже конкретна фіксована сума, від якої розраховуватимуть платежі для бронювання працівників визначена законопроєктом від 11.06.2024 №11332:

«Суб’єкти господарювання, які здійснюють бронювання військовозобов’язаних працівників, сплачують до державного бюджету збір за бронювання військовозобов’язаних у сумі, що дорівнює розміру тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Звідси 1200 х 17 грн (один НМДГ) – це 20 400 грн за одного працівника щомісячно. Саме тому і маємо втричі більшу суму – 61 200 грн для ФОПів.

ТРИ АЛЬТЕРНАТИВНІ ЗАКОНОПРОЄКТИ ПРО БРОНЮВАННЯ

Вони вже зареєстровані у Верховній Раді, тож коротко розглянемо, що нам пропонують.

ПРОЄКТ №11331-1: дозволити бронювати військовозобов'язаних на підприємствах, де середньомісячна зарплата працівника становить НЕ МЕНШЕ ДВАНАДЦЯТИ прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня календарного року (у 2024 році – 36 336 грн), та відсутня заборгованість з виплати заробітної плати, сплати загальнодержавних та/або місцевих податків, зборів та/або інших обов'язкових платежів.

Тобто, хочуть додати нову вимогу щодо наявності середньомісячної зарплати працівника на підприємстві – 36 336 грн.

ПРОЄКТ №11331-2: дозволити бронювання ФОП та/або його найманих працівників за умови, якщо відповідна фізична особа-підприємець зареєстрована у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та громадських формувань НЕ ПІЗНІШЕ НІЖ ЗА ШІСТЬ КАЛЕНДАРНИХ МІСЯЦІВ ДО НАБРАННЯ ЧИННОСТІ ЗАКОНУ «Про засади державної промислової політики» та обсяг її доходу протягом останнього для місячного податкового (звітного) періоду, становить не менше трикратного розміру збору за бронювання військовозобов'язаних, встановленого Податковим кодексом України.

Отже, пропонують дозволити забронюватися і частині ФОПів, які зареєстровані також і у 2024 році, а не лише до нього. Ключові вимоги для бронювання: зарплата на місяць має становити 36 336 грн і відсутні борги по зарплаті та сплаті податків. Норма про додаткову сплату підприємством якогось збору за бронювання відсутня.

ПРОЄКТ № 11332-1: розмір збору за бронювання для ФОП запропоновано встановити у сумі, що дорівнює розміру тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 20 400 грн.

Власне, ця пропозиція по суті дублює положення проєкту №11332, хоча й прописує окремо норму щодо ФОПів, щоб вже точно не було питань. Але в проєкті №11332 сказано, що норма про бронювання поширюється як на підприємства, так і на ФОПів.

Ну, і ви запитаєте, то коли це запрацює та чи приймуть хоч один проєкт?

Я вважаю, що приймуть, а запрацює не раніше осені. Раніше явно не буде як, що з технічних причин, що з політичних.

А якщо потрібна фахова онлайн-консультація або представлення інтересів в судах – звертайтеся.

Також читайте про кримінальну відповідальність за ухилянтство.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.