м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

ТЦК зупиняють на мобільних блокпостах

 зупиняють на мобільних блокпостах

Випадок з клієнтом. Зупинила група оповіщення у складі працівників поліції та ТЦК на так званому мобільному блокпості, тобто посеред дороги, де стоїть типу якийсь знак «БЛОКПОСТ». І вимагають пред’явити військово-облікові документи, погрожують затримати та примусово доставити до ТЦК за порушення правил військового обліку в разі відмови.

На питання водія про підставу зупинку транспортного засобу, посилаються на п. 7 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію», а саме якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху.

Нічого дивного не помітили? Змінилася підстава зупинки. Раніше вигадували тупі підстави, типу для перевірки чи не є транспортний засіб у розшуку, чи бува, ви не «безвісно відсутні», чи не перебуваєте ви у розшуці або можливо незаконно залишили військову частину.

Але зараз стало по-іншому і майже у всіх випадках поліція застосовує як підставу для зупинки пункт 7: «Якщо орган державної влади прийняв рішення про обмеження руху». Сказати, що підстава неоднозначна і не позбавлена логіки та сенсу – не можу.

Забігаючи наперед зазначу, що водія відпустили, а цей скрін – його відгук-подяка. Проте в цій ситуації зіграло два фактори:

  • юридична обізнаність – він уважно слідкує за моїми відео на каналі;
  • та наявність договору на правову допомогу, що дало йому можливість одразу зв’язатися зі мною та відстоювати права вже з адвокатом.

Тож у цьому відео коротко та по суті розповім якими нормами законодавства керується поліція, зупиняючи автомобілі на блокпостах, коли це незаконно і чому у випадку з моїм клієнтом поліція була вимушена визнати незаконність зупинки автомобіля, яким він керував та відпустити.

ЗАКОННІ ПІДСТАВИ ЗУПИНКИ АВТО

Як ви знаєте, поліція може зупиняти автомобілі лише на підставах, які зазначені у статті 35 закону «Про Національну поліцію». Тобто, поліцейські не можуть зупиняти транспортні засоби за власним бажанням, якщо їм сумно або не сподобався колір вашого авто. Мало того, закон прямо зобов’язує поліцейського поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.

Коли водіїв зупиняють на блокпостах групи оповіщення та вимагають пред’явити документи, то перша реакція водіїв на це: а яка підстава зупинки? Я ж нічого не порушив.

Дійсно, як вже і зазначав, найбільш поширеними підставами для зупинки транспортних засобів закон визначає: порушення водієм правил дорожнього руху; очевидні ознаки технічної несправності транспортного засобу; інформація, що свідчить про причетність водія до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; перебування транспортного засобу в розшуку.

Зупинку на блокпостах, у тому рахунку й у випадку з моїм клієнтом, поліцейські обґрунтовують пунктом 7 статті 35 закону «Про Національну поліцію»: «Якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху».

Розберемось що це означає на практиці та чи законно на цій підставі зупиняти автомобілі на блокпостах.

А щоб ви могли захистити свої права на ВЛК, при спілкуванні з ТЦК, щодо Діагнозів ВЛК, при Огляді водія драгером і при Перетині кордону – замовляйте унікальні практичні ІНСТРУКЦІЇ: https://simutin.minisite.ai/pdf

Насамперед зі змісту пункту 7 випливає, що повинно існувати рішення органу державної влади про обмеження чи заборону руху.

Як відомо, на усій території України діє правовий режим воєнного стану. А закон «Про правовий режим воєнного стану» передбачає тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини й громадянина.

Пунктом 10 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженого постановою Кабміну від 29 грудня 2021 року № 1456 визначено перелік підстав для зупинки транспортного засобу уповноваженою особою, серед яких крім підстав, які зазначені у статті 35 Закону «Про Національну поліцію», вказані інші підстави, що безпосередньо пов`язані з воєнним станом.

Такою додатковою підставою зупинки транспортного засобу, яка пов`язана з воєнним станом, уряд якраз і зазначив проїзд транспортних засобів через блокпости та контрольні пункти в’їзду-виїзду.

А у пункті 20 постанови Кабміну від 29 грудня 2021 р. № 1455 зазначено, що заходи з контролю в’їзду/виїзду на блокпостах включають тимчасове обмеження (заборону) руху транспортних засобів та осіб.

Саме постанови Кабміну № 1455 та 1456 і є рішеннями органу державної влади, яка надає уповноваженим особам зупиняти транспортні засоби на блокпостах.

ЧОМУ ЗУПИНКА НА БЛОКПОСТІ НЕЗАКОННА

Постає питання: яким чином я зміг визнати зупинку автомобіля мого клієнта на блокпості незаконною?

Для цього треба знати, а що таке блокпост і на яких підставах він встановлюється. Не кожне скупчення поліції та ТЦКшників на дорозі є блокпостом.

Закон визначає блокпост як посилений контрольно-пропускний пункт, який за рішенням військового командування тимчасово встановлюється на в’їзді/виїзді на територію/з території, де введено воєнний стан.

Отже, блокпост може бути розміщений у певному місці виключно за наказом військового командування разом з військовою адміністрацією.

Закон визначає, що Військовим командуванням разом з військовою адміністрацією видається наказ про місця розміщення блокпостів. У цьому наказі також зазначаються права та обов’язки посадових осіб блокпостів.

Якщо наказу про розміщення блокпоста в певному місці немає, то такий блокпост є незаконним.

Це сповна відноситься до так званих «мобільних» блокпостів, які серед доріг та на вулицях у містах полюбляють облаштовувати групи оповіщення ТЦК для перевірки військово-облікових документів та вручення повісток.

Варто знати, що чинним законодавством не передбачено визначення або термін «мобільний блокпост». Це чистий креатив та самодіяльність ТЦК та поліції.

Мого клієнта зупинили саме на такому «мобільному» блокпості, але вимушені були відпустити. Чому?

Поліцейські не змогли надати мені наказ військового командування про розміщення блокпоста в місці, де зупинили автомобіль мого клієнта. Тому я довів їм, що даний блокпост незаконний і, відповідно, вони не мають повноважень зупиняти транспортні засоби на підставі пункту 7 статті 35 закону «Про Національну поліцію». Як результат – клієнта вони були змушені відпустити.

ВИСНОВКИ

Якщо ваш автомобіль зупинили на блокпості – вимагайте копію наказу військового командування разом з військовою адміністрацією про розміщення блокпоста саме у цьому місці.

Якщо такий наказ відсутній, то зупинка автомобіля незаконна.

Звісно, є велика ймовірність, що вам наказ не покажуть. Будуть залякувати або щось брехати та заплутувати.

Також читайте про Газ і кайданки поліції.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.