м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Тюрма для ТЦК - законопроєкт

 для ТЦК – законопроєкт

Ви вже чули за розрекламований законопроєкт №12442 про кримінальне покарання для ТЦК та членів ВЛК за незаконну мобілізацію?

У цьому відео коротко та по суті розповім чи дійсно працівникам ТЦК та членам військово-лікарських комісій світить небо у клітинку за порушення встановленого законом порядку мобілізації, та чи зможе цей законопроєкт, у разі його прийняття, зменшити випадки незаконної мобілізації.

ПОКАРАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ТЦК ЗА БУСИФІКАЦІЮ

Законопроєкт має гучну назву: «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо запровадження кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені керівниками ТЦК, головами та членами ВЛК».

Почувши таку назву виникає почуття, що нарешті настане тріумф справедливості – ми дочекалися, що невдовзі запрацює законність та під страхом кримінального покарання працівники ТЦК припинять силові захоплення чоловіків на вулицях та у громадських місцях, а члени ВЛК почнуть проводити медичні огляди відповідно до вимог наказу Міністерства оборони № 402, а не за 10-15 хвилин шляхом поверхового огляду визначати, що усі чоловіки, яких до них звозять із ТЦК, придатні до військової служби.

Але мушу розчарувати оптимістів, до яких відніс і себе поки не почитав законопроєкт. Це просто бульбашка, яка абсолютно нічого не змінить у реальному житті. Виявилось, що його дуже гучна назва – це просто яскрава обгортка, яка порожня й без цукерки всередині. Поясню чому це так і як все хитро обставили, обкрутили, змахлювали – далі буде цікаво.

А щоб ви могли захистити свої права на ВЛК, при спілкуванні з ТЦК, щодо Діагнозів ВЛК, при Огляді водія драгером і при Перетині кордону – замовляйте унікальні практичні ІНСТРУКЦІЇ: https://simutin.minisite.ai/pdf

ПОКАРАННЯ ЗА НЕЗАКОННЕ ВЛК

Законопроєкт стосується внесення до Кримінального кодексу двох нових статей.

Перша з них – Стаття 337-1, частина 3 якої передбачає введення кримінальної відповідальності стосовно уповноважених на проведення медичного огляду, що призвело до призову громадянина на військову службу, який не підлягає такому призову, а так само призвело до звільнення від призову громадянина або до звільнення з військової служби за станом здоров'я.

Що це буде означати на практиці. З тексту бачимо, що притягнення лікарів зі складу ВЛК до кримінальної відповідальності можливо лише за умови, якщо вони визнають придатним до військової служби громадянина, який Є НЕПРИДАТНИМ до військової служби за станом здоров’я і ви зараз чітко вловите цей підступ.

Оскільки згідно з чинним законодавством лише непридатні до військової служби за станом здоров’я громадяни не підлягають призову.

Але чоловіків мобілізаційного віку із захворюваннями, які згідно з «Розкладом хвороб» визнаються непридатними до військової служби, налічується 1 на 1000 придатних, а, може, й менше.

Пам’ятаємо, що статус «обмежено придатний», який мали більшість чоловіків мобілізаційного віку, був скасований. І тепер, для проходження військової служби встановлені лише статуси «придатний» та «непридатний». А тепер слідкуйте за руками.

За оновленим Розкладом хвороб придатними для служби у військових частинах забезпечення визнаються чоловіки, хворі на усі форми туберкульозу легень; злоякісні новоутворення в початковій стадії захворювання, а в окремих випадках і при всіх стадіях захворювання; цукровий діабет середньої тяжкості; виразкову хворобу шлунка або дванадцятипалої кишки, а також низку хвороб серця, нирок, нервової системи, з якими раніше в армію і у воєнний час не брали.

Мало того, за оновленим Розкладом хвороб визнані раніше непридатними також можуть бути визнані придатними або придатними для служби у військових частинах забезпечення.

Тобто, якщо ВЛК визнає повністю придатними чоловіків, які за станом здоров’я є придатними лише для служби у військових частинах забезпечення, то за таку «помилку» члени комісії кримінальну відповідальність нести НЕ будуть.

Таким чином введення цієї статті до Кримінального кодексу є пилюкою у вічі та чистою профанацією. І якщо депутати її приймуть у такій редакції, то чекати позитивних змін у діяльності військово-лікарських комісій не варто.

ПОКАРАННЯ ТЦК ЗА НЕЗАКОННУ МОБІЛІЗАЦІЮ

Друга стаття, якою пропонується доповнити Кримінальний кодекс – 426-2.

Як бачимо з тексту законопроєкту, ця стаття встановлює кримінальну відповідальність за порушення військовою службовою особою порядку призову громадянина на військову службу, який не підлягає такому призову відповідно до закону, або незаконного звільнення громадянина від призову на військову службу.

На жаль, дана стаття також не вирішує основні проблеми, які турбують громадян:

  • ПЕРША – це кримінальне покарання працівників ТЦК за силове затримання на вулицях та у громадських місцях, так звану «бусифікацію».
  • ДРУГА – це відмова ТЦК у наданні відстрочки від мобілізації та мобілізація чоловіків, які мають право на відстрочку.

З тексту вбачається, що працівники ТЦК будуть нести кримінальну відповідальність за порушення порядку призову громадянина на військову службу лише за умови, якщо такий громадянин не підлягає призову відповідно до закону.

А як правило, усі чоловіки, яких примусово затримує ТЦК на вулицях визнаються придатними до військової служби та не мають відстрочки від мобілізації, а тому відповідно до закону підлягають призову.

Таким чином, законопроєкт не передбачає притягнення працівників ТЦК до кримінальної відповідальності за незаконні силові затримання громадян на вулицях, і «бусифікація» так і залишиться безкарною.

Щодо відповідальності за необґрунтовану відмову в наданні відстрочки та мобілізацію громадянина, який має право на відстрочку, то тут правоохоронним органам потрібно буде довести УМИСЕЛ посадових осіб ТЦК в таких діях, що в реаліях сьогодення просто неможливо.

Як правило, ТЦК відмовляють у наданні відстрочки з формальних підстав, наприклад надання неповного пакета документів. Чоловік має трьох неповнолітніх дітей, але від різних шлюбів. За законом відстрочка надається чоловікам, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів.

Тобто для отримання відстрочки чоловік повинен надати до ТЦК документи, які підтверджують, що він продовжує утримувати дитину від попереднього шлюбу та не має заборгованості по сплаті аліментів. Якщо таких документів він не надав, то ТЦК має право формально відмовити у наданні відстрочки. І така відмова ТЦК не матиме наслідком кримінальну відповідальність.

Тобто, у кожному окремому випадку спочатку буде необхідно доводити, що військовозобов’язаний надав до ТЦК усі необхідні для отримання відстрочки документи, а йому неправомірно у наданні відстрочки відмовили.

ВИСНОВКИ

Маємо законопроєкт з дуже гучною, щоб не сказати популістською, назвою та обіцянкою справедливості для всіх, який проте юридично пустий і не зіграє погоди.

Чому? Бо він не захищає права громадян від незаконних дій працівників ТЦК та членів військово-лікарських комісій за порушення встановленого законом порядку мобілізації.

Також ви можете підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію та суди.

Також читайте про радикальні зміни ВЛК з 1 березня.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.