Правила перетину кордону 2025

Випадок про який розповім, хоч і вирішився позитивно, але дане явище стає масовим. Крім того, перетнути кордон, якщо у тебе відсутня відстрочка, навіть за наявності групи інвалідності стало вкрай складно та проблематично.
Тож переходимо до суті. Телефонний дзвінок з пункту пропуску через державний кордон. Людина пояснює, що прикордонники не дозволяють виїхати за кордон попри наявність військового квитка з наявною відміткою про виключення з військового обліку та довідкою ВЛК про непридатність до військової служби – це ж залізна підстава.
Під час спілкування з прикордонниками вони пояснили заборону виїзду тим, що у реєстрі «Оберіг» відсутні відомості про виключення його з військового обліку. І посилаючись на постанову Кабміну № 560 від 18 травня 2024 року, кажуть, що вони не мають права випускати за кордон чоловіків, щодо яких у реєстрі «Оберіг» відсутні відомості про виключення з військового обліку. Аргументація про те, що це вже не перший виїзд з 2022 року теж не діяла, от як заклинило: прикордонник повторював одну і ту ж мантру «відповідно до постанови КМУ 560 ваші дані відсутні в "Оберіг"».
Забігаючи наперед скажу, що постанова Кабміну № 560 не містить таких вимог і взагалі в ній немає жодних посилань на реєстр «Оберіг». Тому коли я попросив прикордонників дати посилання на конкретний пункт цієї постанови, вони, звісно, не змогли мені нічого відповісти. Але клієнта за кордон все ж таки випустили, правда, на іншому пункті пропуску, в якому прикордонники мали вищий рівень юридичної грамотності.
Проте такі випадки в моїй практиці вже є непоодинокими. З аналогічними питаннями мені неодноразово телефонували з пунктів пропуску чоловіки, які у військових квитках мали відмітки про виключення з військового обліку, але у базі «Оберіг» відомостей про це не було, як і ті, хто мав право на виїзд як багатодітні, чи такі, що супроводжують батьків з групою інвалідності, або супроводжують дружину, яка має групу інвалідності.
У цій публікації коротко та по суті розповім, чи законні такі дії прикордонників та що робити, якщо вони забороняють виїзд за кордон з підстав відсутності в реєстрі «Оберіг» відомостей про виключення з військового обліку.
А щоб чітко знати й орієнтуватися у підставах перетину кордону можна придбати Інструкцію «Перетин кордону 2025», в якій детально розписано якій категорії військовозобовʼязаних громадян та з якими документами можна перетнути кордон – замовляйте за посиланням: https://simutin.minisite.ai/pdf
ВІДСУТНІСТЬ В «ОБЕРІГ» – НЕ ПРОПУСК НА КОРДОНІ?
Одразу скажу, що посилання прикордонників на постанову Кабміну № 560 – це повна маячня і вони розраховують на правову необізнаність громадян. Як зазначав, постанова № 560 не містить жодних посилань на реєстр «Оберіг». А хочете здивую вас ще більше, як здивував того прикордонника, який мов мантру повторював завчену фразу? Так от, в постанові 560 взагалі ВІДСУТНЄ таке слово – «Оберіг».
Порядок перетинання державного кордону регламентується постановою Кабміну № 57, яка, до речі, досі не приведена у відповідність до нового Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Там досі замість пунктів залишаються абзаци ст. 23 згаданого закону, які дають право на відстрочку та відповідно право на виїзд, фактично роблячи документ якимось зовсім незрозумілим. Але і там немає жодної згадки про реєстр «Оберіг».
Згідно з чинним законодавством військовий облік громадян України здійснюється у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Створення, функціонування та порядок його ведення визначено окремим законом.
Цим законом визначено, що держателем та адміністратором Реєстру є Міністерство оборони, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України. Крім того, органами адміністрування та ведення Реєстру також є Служба безпеки України та розвідувальні органи України.
Тож Прикордонна служба немає доступу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Водночас у Міноборони існує інформаційна система «Оберіг». Як я неодноразово казав, єдина згадка про те, що собою представляє система «Оберіг» є на сайті Міністерства оборони.
З цієї інформації на сайті вбачається, що Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» – інструмент військового обліку громадян, який покликаний зменшити кількість помилок внаслідок людського фактора і заощадити ресурси держави та людини завдяки цифровізації, відомча електронна база, яка використовується у діяльності Міноборони як один з інструментів військового обліку громадян.
І саме до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» є доступ у Прикордонної служби та поліції.
ВИСНОВОК. ПОРАДА ЯК ПЕРЕТНУТИ КОРДОН
Коли ТЦК виключає чоловіка з військового обліку, то відомості про це вносяться до військового квитка та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Чи буде внесена інформація про виключення з військового обліку до реєстру «Оберіг» – залежить від ТЦК. Можуть внести, а можуть і не внести. Як бачимо, є багато випадків, коли не вносять. Теж саме стосується і відомостей щодо відстрочки від мобілізації.
Більш грамотна зміна прикордонників бере до уваги інформацію з військового квитка і цього достатньо. Але у сучасних умовах 90% прикордонників страхуються. Швидше не страхуються, а виконують вказівки. Їм простіше з незаконних підстав просто відмовити чоловіку призовного віку в перетині кордону і все. Малися випадки, коли відмовляли навіть чоловікам з явними ознаками інвалідності, у яких були відсутні кінцівки. Вони мали у військовому квитку відмітку про виключення з військового обліку, але інформація в реєстрі «Оберіг» була відсутня.
У випадку з моїм клієнтом, його інформація була в системі, але чомусь стався глюк, який як «не дивно», після хакерської атаки спостерігається у багатьох користувачів, хто встановив мобільний додаток Резерв+. Тож раджу оновити та перевірте свої дані.
ЦІННА ПОРАДА, щоб уникнути труднощів та непотрібних суперечок при перетині кордону: коли ТЦК виключає з військового обліку або надає відстрочку від мобілізації – проконтролюйте, щоб інформація про це крім Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів була внесена представником ТЦК і до реєстру «Оберіг».
Також читайте Повістки на Viber – законні?
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.