г. Бровары, ул. Гагарина, 22, оф. 309
с 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Ліквідація МСЕК – правда, фейки і чого чекати

 МСЕК – правда, фейки і чого чекати

Цього тижня моя стрічка забита одним питанням: МСЕК ліквідують, інвалідність скасовують, тим, хто має інвалідність – з перепідтвердженням через рік чи два її анулюють, а відстрочку від мобілізації на підставі інвалідності заберуть.

І подібне я чую від значної кількості юристів, блогерів та ЗМІ.

Тож далі розберемо коротко та по суті, що тут правда, а що ні, чого боятися та чого чекати від ліквідації МСЕК.

А щоб знати як захистити свої права: 1) під час проходження та оскарження ВЛК, 2) при спілкуванні з ТЦК 3) та при Огляді Водія на стан сп'яніння – замовляйте унікальні практичні ІНСТРУКЦІЇ за посиланням: https://simutin.minisite.ai/pdf

ЛІКВІДАЦІЯ МСЕК І ХАЙП ІЗ ФЕЙКАМИ

Насамперед нагадаю, що закон визначає інвалідність як порушення здоров’я зі стійким розладом функцій організму, що призводить до обмеження життєдіяльності людини, внаслідок чого людина потребує соцзахисту й допомоги. Таке обмеження життєдіяльності людини може бути викликане наслідком хвороби, професійним захворюванням, каліцтвом, травмою, пораненням, дефектом розвитку.

Пунктом 2 ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

Згідно з чинним на сьогодні законодавством інвалідність встановлюється на підставі медико-соціальної експертизи, яку проводять територіальні медико-соціальні експертні комісії – МСЕК.

Як відомо, уряд прийняв рішення про ліквідацію МСЕК з 1 січня 2025 року. Все інше ж – це просто залякування, фейки, маніпуляції.

Чому? Далі відповідаю на основні питання.

ЧИ СКАСУЮТЬ АБО АНУЛЮЮТЬ ІНВАЛІДНІСТЬ, ЯКЩО МСЕК ЛІКВІДУЮТЬ?

НІ. З ліквідацією МСЕК інвалідність НЕ скасовується.

Соцзахист і допомога особам з інвалідністю залишаються та гарантуються Законом «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Адже МСЕК – це лише визначений законом орган, уповноважений проводити стосовно людини медико-соціальної експертизи та визначення критеріїв інвалідності.

З ліквідацією МСЕК нікуди не зникнуть люди з порушенням здоров’я, що призводить до обмеження життєдіяльності та які внаслідок захворювань, каліцтва, травм, поранень підпадають під категорію людей з інвалідністю. Тому фактично буде лише зміна вивіски. Як у свій час міліція стала поліцією. А по суті нічого не змінилось.

Замість МСЕК з 1 січня 2025 року створять новий орган з іншою назвою, який так само буде встановлювати інвалідність. Прогнозую, що до цього нового органу успішно перейде переважно нинішній заслужений і озолочений склад МСЕК, але вже під новою назвою.

До 1 січня 2025 року територіальні МСЕК формально ще існуватимуть, але робитимуть висновки про встановлення інвалідності лише особам з явними ознаками інвалідності, наприклад, які мають ампутацію кінцівок.

Тобто, до Нового року та перших місяців 2025 року, допоки створять новий орган – отримати або перепідтвердити інвалідність особам без явних ознак інвалідності буде неможливо.

ЧИ БУДЕ ПЕРЕГЛЯДАТИСЬ І СКАСОВУВАТИСЬ НОВОСТВОРЕНИМ ОРГАНОМ ІНВАЛІДНІСТЬ У ОСІБ, ЯКІ ЇЇ ОТРИМАЛИ РАНІШЕ?

Робота державних установ – це система, яка вибудовується роками. Хто в ній працював, розуміє про що я говорю. Прийти з якоюсь реформою та все запустити по-новому – не вийде.

Наразі у країні декілька мільйонів осіб з інвалідністю. Навіть якщо перевіряти підстави отримання інвалідності лише військовозобов’язаними чоловіками, а таких близько 1 млн, на це підуть роки. Тому масового перегляду інвалідності не буде.

Буде перевірятись лише встановлення інвалідності військовозобов’язаним чоловікам членами МСЕК, стосовно яких здійснюються кримінальні розслідування. І, звичайно, першочергово перевірять встановлення інвалідності військовозобов’язаним чоловікам у 2023-2024 роках. А таких випадків може бути на всю країну декілька тисяч, що загалом небагато.

ЧИ МАТИМЕ ПРАВО ВІЙСЬКОВО-МЕДИЧНА КОМІСІЯ ТЦК СКАСОВУВАТИ ІНВАЛІДНІСТЬ?

НІ. Таких повноважень у ВЛК при ТЦК немає. До 1 січня 2025 року повноваження переглянути встановлення інвалідності або змінити групу інвалідності має право лише МСЕК, а після Нового року – новий орган, який ще не створений.

ЧИ МАТИМУТЬ ЧОЛОВІКИ З ІНВАЛІДНІСТЮ ПРАВО ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН?

Так, адже відповідно до постанови КМУ №57 від 27.01.1995 року, це являється однією з підстав для безперешкодного виїзду. Правда, ось ці всі гойдалки-каруселі спонукають частину громадян із таким статусом покинути країну. Бо така правова невизначеність дуже підживлює паніку.

ВИСНОВКИ

  • З ліквідацією МСЕК інвалідність не скасовується.

  • Масового перегляду інвалідності новоствореним органом не буде.

  • ВЛК при ТЦК не можуть скасовувати раніше видані висновки МСЕК щодо встановлення інвалідності.

  • Перетин кордону для осіб з інвалідністю не заборонять.

Збережіть мої контакти і звертайтесь, якщо потрібен адвокат.

Також читайте як успішно оскаржити рішення ВЛК.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.