г. Бровары, ул. Гагарина, 22, оф. 309
с 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Обов'язкова відеофіксація ТЦК – буде чи не буде?

'язкова відеофіксація ТЦК – буде чи не буде

Нещодавно оприлюднений Наказ Міноборони №532 від 06.08.2024 року здійняв в інтернеті хвилю палких юридичних дискусій.

Адже ним затверджено Інструкцію із застосування ТЦК технічних приладів і засобів для фото- і відеофіксації. З цього приводу деякі коментатори гучно заявляють, що ця Інструкція робить обов'язковою відеофіксацію працівниками ТЦК усіх своїх дій при заходах оповіщення.

Тобто, якщо працівники ТЦК під час вручення повісток порушать вимоги закону або вчинять силове затримання, то самі зафіксують свої незаконні дії. А це допоможе військовозобов'язаним все оскаржити та виграти суд.

Тож у відео коротко, але по суті, проаналізуємо зміст цієї Інструкції та розберемось чи дійсно вона щось змінить на користь громадян щодо яких працівниками ТЦК вчиняються незаконні дії.

А щоб знати як захистити свої права: 1) під час проходження та оскарження ВЛК та 2) при спілкуванні з ТЦК – замовляйте унікальні практичні ІНСТРУКЦІЇ за посиланням https://simutin.minisite.ai/pdf

Також пропоную підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.

КАЗКА ПРО ОБОВ'ЯЗКОВУ ВІДЕОФІКСАЦІЮ ТЦК

Перше, що мене насторожило: в Інструкції я не знайшов вимоги про те, що таке застосування ТЦК та СП технічних приладів під час заходів оповіщення Є ОБОВ'ЯЗКОВИМ.

Так, з Інструкції вбачається, що застосування уповноваженими представниками ТЦК технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, здійснюється з метою:

  1. попередження, виявлення або фіксування порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку;
  2. фіксації дій уповноважених представників.

Тобто, якщо громадянин сперечатиметься з працівниками ТЦК, вони включать відеокамеру. А коли працівники ТЦК самі порушуватимуть порядок здійснення заходів оповіщення або проводитимуть незаконне силове затримання, то відеозйомки не буде. Отак от.

Ви можете заперечити, що згідно з Інструкцією включення портативного відеореєстратора представниками ТЦК відбувається з моменту початку здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їхніх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення цих заходів.

Також під час виконання своїх повноважень уповноваженому представнику ТЦК забороняється:

  • видалення відеозаписів з портативного відеореєстратора та зміна їх системної дати та часу;
  • примусове виключення портативного відеореєстратора, у тому числі на вимогу сторонніх осіб.

Проте зауважу, що ця Інструкція є калькою з Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, яка затверджена наказом МВС від 18 грудня 2018 року № 1026. Тут теж є вимоги щодо безперервності відеозйомки і заборони видалення відеозаписів та виключення відеореєстратора.

А яким чином Інструкція МВС виконується на практиці – можуть сказати водії, стосовно яких поліцейські проводять огляди на стан сп'яніння. Якщо відеозапис не на користь поліцейських, то він взагалі не надається до суду або корегується і надається до суду у неповному вигляді з видаленими частинами. При цьому судова практика свідчить, що переважно суди не звертають уваги на порушення вимог безперервності відеозйомки та приймають відеозаписи з видаленими частинами.

В Інструкції МВС теж відсутня вимога про обов'язкове застосування поліцейськими технічних приладів під час служби. Тобто, якщо поліцейський не надасть до суду відеозапис або зазначить у протоколі, що відеозйомка не здійснювалась, суд не буде вважати це порушенням і розгляне справу за наявними доказами.

ВІДЕОФІКСАЦІЇ НЕЗАКОННИХ ДІЙ ТЦК – БУТИ?

Дійсно, нова Інструкція зобов'язує ТЦК надавати відеозаписи за вмотивованими запитами органів державної влади, органів досудового розслідування, прокуратури, слідчого судді та суду, поліції та інших осіб у порядку, передбаченому законом.

Але скажу відверто: враховуючи відсутність вимоги про обов'язковість здійснення працівниками ТЦК відеофіксації своїх дій при здійсненні заходів оповіщення, вкрай сумнівно, що працівники ТЦК будуть самі документувати власні незаконні дії.

При цьому під незаконними діями я розумію не тільки явні силові затримання та примусове доставлення до ТЦК, так звану "бусифікацію", а й порушення встановленого законом порядку перевірки військово-облікових документів та вручення повісток, який має багато нюансів.

Наведу лише один приклад: постановою Кабміну № 560 від 16 травня 2024 року встановлено, що повістки мають право вручати працівники ТЦК, яким видане Службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки. Тож вручення повістки неуповноваженою особою, тобто працівником ТЦК, який не має вказаного Службового посвідчення, є незаконним.

З цих підстав вручення повістки неуповноваженою особою, а також подальше адміністративне затримання та доставка особи до ТЦК та СП внаслідок відмови отримати таку повістку, можуть бути оскаржені у суді.

Маю великі сумніви, що під час вручення повісток працівники ТЦК пред’являли громадянам Службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.

Мало того, станом на початок вересня 99% працівників ТЦК, які здійснювали заходи оповіщення та вручали повістки чоловікам у громадських місцях взагалі не мали таких посвідчень, а тому вручення таких повісток було незаконним.

Я переконаний, що у подібних випадках недотримання вимог закону, працівники ТЦК не будуть фіксувати свої дії на відео, бо тоді вони самі б створили для суду переконливий доказ протиправності своїх дій та незаконності вручення повісток.

ВИСНОВКИ

  • Головний недолік Інструкції – відсутність вимоги про обов'язковість застосування ТЦК та СП технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації під час здійснення заходів оповіщення.
  • Це дозволяє працівникам ТЦК проводити відеозйомку заходів оповіщення на власний розсуд та не проводити відеозйомку у випадках, коли вони не дотримуються встановленого законом порядку здійснення заходів оповіщення.
  • Фіксуватись на відеозапис будуть лише події, які вигідні ТЦК.

Не виключаю, що в окремих випадках суди визнаватимуть протиправними дії працівників ТЦК або скасовуватимуть постанови про притягнення до адмінвідповідальності з урахуванням зроблених ТЦК відеозаписів. Та позаяк дозволено не фільмувати події, які не на користь ТЦК, то така судова практика не матиме масового характеру.

А також звертайтеся за фаховою онлайн-консультацією.

Також читайте про те, як успішно оскаржити рішення ВЛК.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.