г. Бровары, ул. Гагарина, 22, оф. 309
с 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Як пройти ВЛК у 2024 році

 пройти ВЛК у 2024 році

Завданням ВЛК є медогляд військовозобов'язаних для визначення їхньої придатності до військової служби. Проте мало хто знає про сутність роботи ВЛК, законодавчі вимоги до їхніх процедур і рішень, або хто входить до штату комісій чи що вони повинні зробити перед тим, як ви до них потрапили.

А це все вкрай важливо. Судіть самі: якщо, наприклад, комісією не був проведений первинний огляд – це тягне скасування рішення ВЛК. Якщо не оглянув вузький спеціаліст по вашій хворобі – це скасування ВЛК, якщо відсутній підпис секретаря – це скасування ВЛК.

А перед тим як починати розкривати тему – оберіть варіант відповіді:

  • Що важливіше – процедури чи стан здоров’я?
  • Та у скількох випадках зі 100 скасовують рішення ВЛК?

По процедурним моментам чи по стану здоров’я, гадаю, в кінці ви будете здивовані.

А щоб дізнатися як правильно проходити ВЛК та про важливі процедурні моменти – придбайте мою ІНСТРУКЦІЮ по проходженню та оскарженню ВЛК. Тут також є детальна процедура оскарження результатів і зразок скарги на рішення ВЛК з реального кейсу. Придбати її можна за посиланням https://simutin.minisite.ai/pdf. Запевняю, подібного ви не знайдете ніде.

Також є можливість підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.

ЯКІ ЛІКАРІ ВХОДЯТЬ ДО СКЛАДУ ВЛК

Штатні ВЛК створюються при ТЦК та СП. До їх складу входять лікарі різних спеціальностей, які мають відповідну клінічну підготовку та досвід роботи, а до основних спеціалістів належать:

  • Терапевт;
  • Хірург;
  • Невролог;
  • Психіатр;
  • Оториноларинголог;
  • Офтальмолог;
  • Лікар з організації охорони здоров'я.

СКЛАД ВЛК

  1. Керівник ВЛК: зазвичай, головний лікар або спеціально призначений старший лікар, відповідальний за організацію роботи комісії та прийняття остаточних рішень.
  2. Секретар ВЛК: лікар або інший медпрацівник, який відповідає за документування роботи комісії, оформлення протоколів та іншу адміністративну роботу.
  3. Лікарі-спеціалісти: лікарі різних спеціальностей, які проводять спеціалізовані медогляди та надають свої висновки щодо стану здоров'я військовозобов'язаних.

ПОВНОВАЖЕННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ ЛІКАРІВ ВЛК

1. Первинний огляд:

  • Лікарі проводять загальний огляд стану здоров'я військовозобов'язаних, включаючи вимірювання артеріального тиску, пульсу, оцінку фізичної форми.
  • Використовують стетоскопи для прослуховування серцевих тонів і легень, офтальмоскопи для огляду очей, отоскопи для огляду вух, та інші базові медичні інструменти.

Тобто, це те, про що говорив на початку. Порушення процедури первинного огляду – підстава для скасування рішення ВЛК. І байдуже, що ви її повністю пройшли: якщо обласна ВЛК скасовує рішення місцевої – ви починаєте все спочатку, а це, щоб ви розуміли по строках, мінімум два місяці. А поки ви оскаржуєте ВЛК вас не можуть мобілізувати.

2. Спеціалізовані обстеження:

  • Неврологічні тести для оцінки рефлексів та нервової системи.
  • Психіатричні обстеження для оцінки психічного стану.
  • Лабораторні аналізи крові та сечі для виявлення можливих патологій.
  • ЕКГ для оцінки роботи серця, рентгенографія для діагностики стану внутрішніх органів та кісток.

Аналогічне застосування подібної норми. Не проведення одного з цих обстежень – це підстава для скасування рішення ВЛК.

3. Оцінка медичних документів:

  • Лікарі, аналізуючи надані медичні документи, оцінюють їх актуальність, повноту та відповідність встановленим реквізитам, використовують Міжнародну класифікацію хвороб (МКХ-10).

Помилка у визначенні точного діагнозу та стану здоров'я рівноцінна скасуванню ВЛК.

ДОКУМЕНТИ, ЯКІ ОФОРМЛЮЮТЬ ЛІКАРІ ВЛК

  • Картка обстеження та медичного огляду;
  • Висновок лікаря;
  • Свідоцтво про хворобу.

Ці документи оформлюються лікарями після завершення медогляду. Вони містять детальну інформацію про стан здоров'я військовозобов'язаного та висновки щодо його придатності до військової служби із зазначенням діагнозу, статті та/чи ступеню придатності згідно із Наказом №402.

Також ВЛК (як колегіальний огляд) складає ПРОТОКОЛ ЗАСІДАННЯ ВЛК. У цьому документі записуються всі результати медогляду та обстежень, проведених кожним спеціалістом. Кожен лікар заносить результати свого огляду до протоколу.

Головою та секретарем ВЛК оформлюється ДОВІДКА ВЛК: у випадку прийняття рішення про непридатність до військової служби або необхідність медико-соціальної реабілітації.

І знову повертаємося до процедурних порушень. Відсутність протоколу або підпису секретаря в Довідці ВЛК – рівноцінні скасуванню рішення ВЛК.

І пам’ятайте: вам зобов’язані віддати довідку на руки, не просто «підпишися ось тут у журналі» з датою, яку вони поставлять, а папір формату А4, де ви повинні поставити підпис та дату і тим числом, яким отримуєте.

ЯК ОЦІНЮЄТЬСЯ СТАН ЗДОРОВ'Я ТА СТУПІНЬ ПРИДАТНОСТІ

На підставі:

  • Медичних документів, що надаються на огляд (довідки, висновки, історії хвороб).
  • Результатів лабораторних та інструментальних досліджень (аналізи крові, ЕКГ, рентген тощо).
  • Даних, отриманих під час спеціалізованих медобстежень (неврологічні, психіатричні тести тощо).
  • Класифікації хвороб для встановлення точного діагнозу за міжнародною класифікацією МКХ-10.

ПІДТВЕРДЖЕННЯ ДІАГНОЗІВ ВЛК ВИЩОГО РІВНЯ

У трьох випадках рішення ВЛК першого рівня повинно бути підтверджене ВЛК вищого рівня. Зокрема, це:

  1. Тимчасова непридатність: якщо військовозобов'язаний тимчасово непридатний до служби, він може бути направлений на дообстеження або лікування з подальшим оглядом на ВЛК вищого рівня.
  2. Непридатність з виключенням з військового обліку: військовозобов'язаний, якого визнали непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, повинен пройти додатковий огляд на Центральній військово-лікарській комісії (ЦВЛК) для підтвердження цього рішення.
  3. Складні діагнози: у разі складних або суперечливих діагнозів, військовозобов'язаного можуть направити на додаткове обстеження та консультацію у спеціалізовані медичні установи або на ЦВЛК.

Дуже ВАЖЛИВИЙ НЮАНС. Пунктом 2.1. наказу 402 передбачено, що постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів. Також постанови ВЛК скасовуються у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЛІКАРІВ ВЛК

Лікарі ВЛК несуть відповідальність за свої дії або бездіяльність, що можуть спричинити шкоду здоров'ю або порушення прав військовозобов'язаних:

  • КРИМІНАЛЬНА: за неналежне виконання обов'язків або зловживання службовим становищем (ст. 367 Кримінального кодексу України).
  • АДМІНІСТРАТИВНА: за порушення правил та стандартів медогляду (ст. 212-3 КУпАП).
  • ДИСЦИПЛІНАРНА: за порушення внутрішніх нормативних актів та посадових інструкцій.
Мушу визнати, що судова практика щодо відповідальності лікарів, членів ВЛК, досить обмежена. Наприклад, у судовій справі №753/14926/17 лікар надав неправдивий висновок про стан здоров'я військовозобов'язаного, що призвело до його звільнення від військової служби. Суд визнав лікаря винним та призначив покарання у вигляді обмеження волі. У кримінальній справі №640/16420/18 лікар ВЛК був звинувачений у підробці медичних документів з метою отримання неправомірної вигоди. Судом встановлено, що лікар вніс недостовірні дані в медичну картку пацієнта, що дозволило останньому уникнути призову на військову службу. Лікаря засудили до позбавлення волі з конфіскацією майна.ВИСНОВОК
  • Лікарі ВЛК оформлюють картку обстеження та медичного огляду, висновок лікаря, свідоцтво про хворобу, протокол засідання та довідку ВЛК.
  • Порушення процедури первинного огляду, не проведення одного зі спеціалізованих обстежень, помилка у визначенні точного діагнозу та стану здоров'я – це ПІДСТАВА ДЛЯ СКАСУВАННЯ рішення ВЛК.
  • Оскарження ВЛК зупиняє мобілізацію, бо в пункті 72 постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року зазначено, що:

«У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ТЦК та СП».

Тобто, якщо ви не погоджуєтеся з довідкою ВЛК, а вам вручають мобілізаційне розпорядження, вам потрібно зазначити, що ви будете писати заяву про направлення на повторний огляд.

А якщо потрібна фахова онлайн-консультація – звертайтеся.

Також читайте як законно відмовитися від ВЛК.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.