г. Бровары, ул. Гагарина, 22, оф. 309
с 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Відміна акта догляду. Як заповнити заяву на відстрочку

 акта догляду. Як заповнити заяву на відстрочку

Нарешті прорив! У тій заплутаній ситуації з оформленням відстрочки по здійсненню постійного догляду, де раніше й чорт міг ногу зламати, тепер хоч щось прояснилося.

Ключова зміна: спростили порядок встановлення факту здійснення догляду та змінили порядок встановлення відсутності інших осіб, які могли б здійснювати догляд.

Звучить, ніби просто, але ви бачили ту нову форму заяви про відстрочку? Де саме, в якому пункті з трьох указаних ви маєте поставити галочку? Яка з указаних у змінах категорія осіб має ставити галочку, а яка ні? Як із цим всім розібратися? Чесно, я сам не одразу зрозумів.

Тож далі, не зовсім коротко, але по суті, з деталями, я розкажу для кого саме потрібен акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду та як правильно заповнювати заяву на отримання відстрочки від мобілізації, звичайно ж все покажу на прикладі.

А щоб знати свої права при зустрічі з ТЦК – купуйте мою унікальну «ІНСТРУКЦІЮ з Мобілізації для всіх» просто за посиланням: https://simutin.minisite.ai/

Також є можливість підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.

ПОСТАНОВА 560 АБО ЯК БУЛО РАНІШЕ

До 16 серпня 2024 року для отримання відстрочки від мобілізації для догляду за родичами, які мають інвалідність І та II групи та за хворими родичами, які за висновком медико-соціальної експертної комісії (коротко МСЕК) чи лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду, вимагалося надати до ТЦК Акт про встановлення факту здійснення особою догляду.

Його складає виконавчий орган місцевого самоврядування – сільська, селищна, районна та міська ради. В акті зазначається про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати догляд за особою з інвалідністю або хворим родичем, що є обов’язковою умовою отримання відстрочки.

Але, щоб відповідна рада склала такий акт, військовозобов’язаний мав особисто звернутися із заявою про встановлення факту здійснення догляду як до неї, так ще й особисто подати до ТЦК заяву про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати родича з інвалідністю або хворого родича, який потребує постійного догляду.

ТЦК перш за все перевіряв перебування заявника на військовому обліку, а потім невизначений час міг перевіряти родинні зв’язки військовозобов’язаного та особи, яка потребує догляду щодо наявності інших родичів. Матеріали перевірки родинних зв’язків військовозобов’язаного ТЦК надсилав до відповідної ради, після чого її комісія вже могла скласти акт.

Така складна і заплутана процедура ще й викликала паніку, оскільки заява до ТЦК про підтвердження відсутності інших осіб не є заявою про надання відстрочки. А тому малися випадки, коли прибувши до ТЦК військовозобов’язаний направлявся для проходження ВЛК.

Проте Постановою № 930 цей порядок значно спростився.

ПОСТАНОВА 930 АБО ЗМІНИ ВІДСТРОЧКИ З ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ

Отже, 16.08.2024 року Кабмін постановою №930 вніс зміни до травневої постанови №560. Зміни стосуються порядку отримання відстрочки від призову військовозобов’язаними, які мають право на відстрочку згідно з пунктами 9, 13 та 14 ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме:
  • військовозобов’язаних, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, батьком чи матір’ю дружини, які за висновком МСЕК чи ЛКК потребують постійного догляду;
  • військовозобов’язаних, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини з числа осіб з інвалідністю І чи II групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати;
  • військовозобов’язаних, які зайняті постійним доглядом за членами сім’ї другого та третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю І чи II групи за умови відсутності членів сім’ї відповідно першого та другого ступеня споріднення.

Так, відтепер для військовозобов’язаних, які здійснюють догляд за близьким родичем – особою з інвалідністю І чи II групи (п. 13 ст. 23 Закону) взагалі СКАСОВУЄТЬСЯ надання до ТЦК Акта про встановлення факту здійснення особою догляду.

НЕ ПОТРІБНО отримання вказаного акту для військовозобов'язаних, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії потребують постійного догляду (п. 9 ст. 23 Закону). Щоб було більш зрозуміло – це родичі першого ступеня спорідненості.НЕ ПОТРІБНО отримання акта (за пунктом 9 ст. 23 Закону) для військовозобов'язаних, які мають документи про отримання компенсації за здійснення постійного догляду за хворими батьком чи матір’ю дружини, які за висновком МСЕК чи ЛКК потребують постійного догляду. Також НЕ ПОТРІБНО отримання акта для військовозобов'язаних, які мають документи про отримання компенсації за здійснення постійного догляду за членами сім’ї другого та третього ступеня споріднення, які мають інвалідність І чи II групи (пункт 14 ст. 23 Закону).

КОМУ ПОТРІБНО ОТРИМУВАТИ:

  • Військовозобов'язаним, які зайняті постійним доглядом за хворими батьком чи матір’ю дружини, які за висновком МСЕК чи ЛКК потребують постійного догляду, але не отримують компенсацій (допомог, надбавок) за здійснення такого догляду (це п. 9 ст. 23 Закону).

Але будьте уважні: відстрочка надається лише за умови, якщо дружина сама потребує постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, наприклад іншого сина або доньку, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд.

КОМУ ПОТРІБНО ОТРИМУВАТИ:

  • Військовозобов'язаним, які зайняті постійним доглядом за членом сім’ї другого чи третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, але не отримують компенсацій (допомог, надбавок) за здійснення такого догляду (це пункт 14 ст. 23 Закону).

І ви запитаєте: «І що спростили для даної категорії громадян?». Процедуру отримання цього акта. Про це – незабаром.

І це ще не весь позитив. Зміни до пункту 61 постанови № 560 скасовують вимогу про попереднє звернення військовозобов’язаного до ТЦК із заявою про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані або можуть утримувати особу з інвалідністю другого чи третього ступеня споріднення або хворого родича, який потребує догляду.

А раніше заяви з повним пакетом документів потрібно було подавати як до ТЦК, так і до комісії зі складання актів.

Наразі військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову звертаються із заявою за встановленням факту здійснення постійного догляду та підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати хвору особу або особу з інвалідністю, лише до відповідної ради.

Також змінами встановлено 10-денний термін розгляду заяви комісією зі встановлення факту здійснення особою постійного догляду. Що теж є здобутком, адже раніше строку розгляду заяви не було встановлено взагалі.

А тепер коротко і по суті: кому з указаних категорій осіб потрібен Акт щодо факту здійснення догляду?

Акт ПОТРІБЕН:

  • а) за пунктом 9 – для догляду за батьками дружини (лише за умови, якщо ви не отримуєте компенсацію за догляд за батьками дружини).
  • б) за пунктом 14 – для догляду за членами сім’ї другого чи третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю І чи ІІ групи, якщо ви знову ж таки не отримуєте компенсацію за догляд за таким родичем-інвалідом).

Для всіх інших категорій визначених у пунктах 9, 13 та 14 статті 23 Закону – акт НЕ ПОТРІБЕН.

А знаєте, який ще додатковий бонус для тих, хто оформлює відстрочку за пунктом 14 ст. 23 Закону? Раніше, для оформлення відстрочки у зв’язку з доглядом за членами сім’ї другого чи третього ступеня споріднення, для осіб які мали І чи II групи інвалідності, повинні були надавати ще й висновок ЛКК чи довідку МСЕК про потребу у простійному догляді. Але в постанові 930, дану вимогу – виключили.

НОВА ФОРМА ЗАЯВИ НА ВІДСТРОЧКУ

За новою формою заяви до ТЦК будуть звертатися військовозобов’язані з усіма категоріями відстрочок. Підкреслю, що заяви на відстрочку, подані до 16 серпня 2024 року за попередньою формою – є дійсними.

Додані до форми заяви зміни стосуються лише військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку від мобілізації у зв’язку зі здійсненням догляду за родичем – особою з інвалідністю або хворим родичем, який потребує постійного догляду.

Тобто відтепер військовозобов’язаний власноруч підтверджує відсутність інших невійськовозобов’язаних родичів, які за законом зобов’язані або можуть здійснювати догляд.

Водночас військовозобов’язані, які звертаються до ТЦК для отримання відстрочки з інших підстав, ці доповнення у заяві просто не заповнюють.

Всі інші, хто подає заяву на відстрочку, використовують цей бланк заяви, але галочок не ставлять.

ЯК ЗАПОВНЮВАТИ ЗАЯВУ НА ВІДСТРОЧКУ

Ті військовозобов’язані, які оформлюють відстрочку по пунктах 9, 13 чи 14 ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мають поставити "галочку" у відповідному пункті, який їх стосується. Їх три і вам потрібно правильно все зазначити. Беремо на прикладі.

Є пункт з галочкою «відсутність»:

  • інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд за батьком чи матір’ю дружини (чоловіка).

Галочку №1, ви ставите лише якщо оформлюєте відстрочку за пунктом 9 ст. 23 вказаного закону – а саме: ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА БАТЬКАМИ ДРУЖИНИ. У всіх інших випадках це не потрібно.

Пункт з галочкою «відсутність»:

  • інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини 1 статті 23 Закону.

Галочку №2, ви ставите, якщо «відсутні інші особи, які не є військовозобов’язаними». Якщо спростити до максимуму, у 80% випадків, ви єдина дитина, у вас відсутня сестра. Для тих, хто має брата, батька або сестру які є військовозобов’язаними, галочка не ставиться.

Пункт з галочкою «відсутність»:

  • інших членів сім’ї першого (першого та другого) ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зазначеної у пункті 14 частини 1 ст. 23 Закону.

Галочку №3, ви ставите, якщо «відсутні інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи яку ви доглядаєте». Якщо взяти з практичної точки зору – це майже у всіх випадках, бо тут ключовий фактор потрібно довести, відсутність інших членів сім’ї першого чи другого ступеня спорідненості.

Пам’ятайте: ТЦК не прийме на віру вказані вами підтвердження у заяві на відстрочку про відсутність інших родичів, які можуть здійснювати догляд і що ви єдиний доглядальник. Тож після отримання заяви на відстрочку, ТЦК буде самостійно перевіряти відсутність таких осіб у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та Єдиному державному демографічному реєстрі.

ВИСНОВОК

  • Значно скорочені категорії військовозобов’язаних, яким необхідно отримувати Акт про встановлення факту здійснення особою догляду в місцевих адміністраціях.

  • Акт про встановлення факту здійснення особою догляду потрібен виключно у випадку, якщо військовозобов’язаний не отримує компенсацій за здійснення постійного догляду за хворими батьком чи матір’ю дружини та членом сім’ї другого чи третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи.

  • Для отримання Акта більше не потрібно попередньо звертатись до ТЦК.

  • Заява розглядається протягом 10 календарних днів з дати її подання.

А якщо потрібна фахова онлайн-консультація – звертайтеся.

Також читайте про те, що заява на відстрочку поштою законна.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.