Як уникнути незаконної мобілізації
Це реальний кейс одного з моїх клієнтів.
Суть: чоловік перебував у відпустці в західній області України. Там його зупинили працівники ТЦК, перевірили військово-облікові документи, зазначили, що є якісь не відповідності та запропонували проїхати з ними до ТЦК. А звідти вже не випустили і за день відправили на полігон, де вже інший офіцер розібрався в ситуації, з’ясував всі обставини і чоловіка відпустили додому.
Подібні випадки у моїй практиці непоодинокі, але цей зі справедливим закінченням. І показовий тим, що всупереч наявному праву на відстрочку, чоловіка відправили на полігон з підробленими підписами про проходження ВЛК. І, як написав мій клієнт, за це ТЦК отримують премію, можете зупинити відео, щоб почитати скрін кінцевої переписки.
А знаєте, на що хотів звернути увагу? На дві показові обставини.
ПЕРША: реакція поліції, а точніше її відсутність. Бо прибувши на виклик, вони потусувалися 15 хвилин і, нічого не зробивши, поїхали. А про належний медичний огляд заявили, що «вони візуально можуть вичислити, що він здоровий». Як вам такий підхід?
ДРУГА: повна відсутність страху представників ТЦК перед відповідальністю за підробку підписів та незаконну видачу наказу про мобілізацію.
Тому далі, коротко і по суті, з’ясуємо, що вам слід робити, а що ні, якщо вас намагаються змусити незаконно пройти ВЛК у ТЦК, в якому ви не перебуваєте на військовому обліку.
Нагадаю, що докладнішу інформацію про цей пункт, як і про багато інших моментів при спілкуванні з ТЦК ви можете знайти в моїй унікальній «ІНСТРУКЦІЇ з Мобілізації для всіх», яку можна придбати просто за посиланням: https://simutin.minisite.ai/
Також є можливість підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.
ПРОПОЗИЦІЯ ПРОСЛІДУВАТИ ДО ТЦК
Ситуація: вас зупиняють ТЦК для перевірки військово-облікових документів. Нагадаю, що це цілком законна вимога. Адже перевірка військово-облікового документа у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися у будь-якому громадському місці. Інша справа, що не будь-ким і навіть не будь-яким працівником ТЦК, а виключно уповноваженим представником ТЦК. Та й останній для цього має виконати дві умови: пред’явити вам свій військовий квиток та розпорядження начальника ТЦК, яким саме його уповноважили на перевірку військово-облікових документів.
І от ви предʼявляєте працівникам ТЦК та СП, наприклад, свій електронний військово-обліковий документ.
Але тут вони зі стелі починають вигадувати якісь нісенітниці, мовляв, у ваших даних ними вбачаються певні невідповідності, а тому вони вам негайно пропонують проїхати до ТЦК для зʼясування всіх обставин. І знаєте в чому кумедність ситуації? Таку «невідповідність» вони часом можуть виявити навіть і без використання планшета – шостим відчуттям, типу як у Ванги.
І ви, як законослухняний громадянин, погоджуєтеся на незаплановану поїздку крізь місто, бензин для якої спонсорований коштом держбюджету, до пам’ятки місцевого значення – приміщення Територіально центру комплектації та соціальної підтримки.
Але після трапляється оказія: коли ви заходите до приміщення ТЦК, вас звідти вже не випускають. А натомість вимагають, щоб ви пройшли військово-лікарську комісію, без аналізів крові, в тому рахунку на ВІЛ, гепатит, виписки з амбулаторної книжки, виписок з лікарні про перенесені захворювання або операції. А після проходження ВЛК на «глаз», як про це заявили поліцейські – одразу направляють до військової частини. А де ж належний та якісний медичний огляд? Так і хочеться сказати де-де, думаю, ви й самі здогадаєтесь.
Про те, що робити в подібній ситуації – розповім через кілька хвилин, а зараз розкажу, що вам варто знати.
РІВНОЗНАЧНІСТЬ ЕЛЕКТРОННОГО ТА ПАПЕРОВОГО ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВОГО ДОКУМЕНТУ
Про це вже неодноразово наголошували. А найсвіжіше офіційне запевнення від Міноборони маємо за 31 липня. Так, Директорат цифрової трансформації у сфері оборони Міністерства оборони України надав офіційне розʼяснення щодо юридичної сили електронного та паперового військово-облікового документа:
«Наявність у особи військово-облікового документа в електронній формі, наприклад, у відповідному застосунку мобільного телефону, або у вигляді роздрукованого військово-облікового документу з QR кодом, Є РІВНОЗНАЧНИМ військово-обліковому документу у паперовій формі, оскільки усі вони мають однакову юридичну силу.
Військово-обліковий документ в електронній формі дозволяє уповноваженим працівникам ТЦК та СП, Національної поліції, Держприкордонслужби зчитувати його за допомогою будь-яких засобів (телефони, планшети), на яких може бути встановлений застосунок Резерв+ та які мають камеру».
Здавалося б, все чітко й зрозуміло, і жодних двозначностей бути не повинно. Проте на практиці трапляється всіляке: комусь не подобається ваш паперовий документ, комусь – ваш електронний, третім – обидва, а четвертим – ви самі. А от якщо скажете, що і вони вам не подобаються, то чомусь образяться. Тож не треба так. Не кажіть їм цього.
Затримати або запропонувати прослідувати до ТЦК можливо лише у випадку невідповідності ваших даних у військово-облікових документах з даними «Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів». Зважте, не напівлегального «Оберіг», а саме Єдиного держреєстру. Про різницю реєстрів розповідав в окремій публікації.
Тож у випадку, який ми розглядали, чоловік міг просто відмовитися прослідувати в ТЦК, оскільки документи в нього були в повному порядку. А чи мали право ТЦК затримати його в такому випадку? Відповідь очевидна – НІ.
А тепер повертаємося до головного – що вам необхідно зробити.
ВИМОГА ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК
ПЕРШЕ. Якщо ви все ж таки опинилися у ТЦК і від вас вимагають пройти ВЛК, але ви не перебуваєте в цьому ТЦК на військовому обліку – це незаконно. Бо перш ніж проходити ВЛК, вас повинні поставити на облік. Постановка на облік відбувається за вашою особистою заявою і лише після цього у представників ТЦК виникає право вимагати пройти ВЛК у них.
У зв’язку з цим памʼятайте: якщо ви уточнили свої військово-облікові документи та показуєте працівникам ТЦК електронний військово-обліковий документ, повну версію, де чітко вказано, що ви своєчасно уточнили свої облікові дані, але дивлячись на них працівники ТЦК починають говорити якусь незрозумілу, а часто й нелогічну інформацію – це неправомірно.
Якщо вам пропонують поїхати з ними не зазначивши причини – не варто цього робити. А якщо хочуть затримати – хай викликають поліцію та складають протокол, де чітко зазначать підстави вашого затримання. Якщо виявиться, що законних підстав немає, все надумано та нафантазовано, тоді суд при оскарженні протоколу стане на вашу сторону і його визнають протиправним та скасують.
ДРУГЕ. Якщо ж вони виявили, що після оновлення даних ви не пройшли ВЛК і хочуть доставити вас до свого ТЦК, то просто ввічливо поясніть їм, що ви згодні пройти ВЛК. Але є один нюанс: ви будете проходити його за місцем свого військового обліку та згодні отримати повістку із зазначенням свого ТЦК. Про це мало хто знає, та ви маєте таке право – пройти ВЛК там, де стоїте на обліку і тому цілком можете ним скористатися, а не погоджуватися йти куди пошлють.
Чому варто наполягати саме на цьому? Бо в іншому випадку вас без належного проходження медичного огляду в незаконний спосіб відправлять до військової частини. Тобто, з кричущим порушенням закону та ваших прав. Проте, якщо ви добровільно підписали повістку на відправку та прибули в частину, тоді до суду звертатися буде марно, оскільки ви вже своїм підписом узаконили всі їхні дії.
ВИСНОВОК
Військово-обліковий документ в електронній формі є рівнозначним військово-обліковому документу в паперовій формі – вони мають однакову юридичну силу.
Перевіряти у будь-якому громадському місці військово-облікові документи у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може виключно уповноважений представник ТЦК або поліцейський.
Повноваження затримувати має виключно поліція, а не представник ТЦК. Тому ви не зобов’язані виконувати вимогу останніх прослідувати до районного ТЦК за відсутності законних на те підстав.
Поставити на військовий облік можуть лише за вашої особистої заяви.
Вимога пройти військово-лікарську комісію у ТЦК, де ви не перебуваєте на військовому обліку – незаконна. Тому поясніть, що пройдете ВЛК за місцем свого військового обліку і згодні отримати повістку із зазначенням тільки свого ТЦК.
Якщо ваші вимоги ігноруються, а це відбувається дуже часто, обов’язково повідомте поліцію та зателефонуйте на гарячу лінію обласного ТЦК, Міноборони, Уповноваженого з прав людини, Верховної ради, Президента України (телефони гарячих ліній ТЦК знайдете в моєму ТГ-каналі) та скористайтеся послугами адвоката на місці.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація – звертайтеся.
Також читайте як уникнути незаконного затримання ТЦК.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.