З відстрочкою по догляду загнали в кут
Процедура надання відстрочки від призову у зв’язку зі здійсненням догляду – одна з найбільш улюблених у Кабміну.
Принаймні з огляду на те, скільки разів щодо неї вносять зміни і ніяк не дадуть їй спокою. Замість чітких прописаних правил маємо постійні правки, правки, і правки. Мутки, мутки і мутки. Я казав про правки і мутки? Бо днями якраз підвезли нові й гарячі зміни. А ще й суд висловився з даного приводу, зазначивши, що встановити через суд факт здійснення постійного догляду неможливо, чим загнали людей у глухий кут!
Тож розбираємо, коротко і по суті, що саме видала судова практика та чи є вихід із цього кута.
ПОСТАНОВА КАБМІНУ
Лише нещодавно Кабмін оприлюднив постанову від 07 червня 2024 р. № 675. Якою нарешті прибрали норму щодо подання того злощасного висновку ЛКК про потребу в постійному догляді (для осіб з інвалідністю II групи).
Натомість з’явилося рішення суду, яким факт здійснення догляду, у судовому порядку, можна встановлювати лише після відмовити органу місцевого самоврядування у такому догляді.
Якщо перекласти зрозумілою мовою, то людині можуть просто тупо відмовити у наданні догляду та складанні акта встановлення догляду і лише після цього виникає право на судовий позов. Але ж вам відмовили у догляді й оформити відстрочку не зможете, відповідно вас можуть мобілізувати, а оскарження відмови займе як мінімум пів року.
На перший погляд, це глухий кут, але шпаринка все ж таки є, та спочатку про рішення суду.
ЧОМУ СУД ВІДМОВИВ
Суть справи: чоловік просив встановити юридичний факт того, що він є єдиною особою, яка зайнята постійним доглядом за хворими родичами для вирішення питання про його звільнення з військової служби.
Що ж відповів йому суд? Простими словами.
Існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення: позасудовий і судовий. Останній використовується лише у випадку, коли законодавством не передбачено іншого позасудового порядку його встановлення.
А чинним законодавством передбачено позасудовий порядок встановлення факту здійснення постійного догляду, який визначений постановою Кабміну та реалізується органами місцевого самоврядування, а надавач соціальної послуги з догляду вдома має бути включений до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.
Таким чином, факт здійснення постійного догляду за особою, яка за станом здоров`я потребує соціальної послуги з догляду не може встановлюватися в судовому порядку в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства. Фініта ля комедія?
ШПАРИНКА
Відмову у догляді можна оскаржити у судовому порядку, але разом із позовом потрібно подати заяву про забезпечення позову, а саме заборонити ТЦК вчиняти певні дії (наприклад, заходи мобілізаційного характеру відносно вас). Чи винесе суд подібну ухвалу – важко прогнозувати, але не скажу, що це нереально.
Звичайно, можна скептично ставитися до такого способу захисту своїх прав, але це один із правильних підходів.
Навіть якщо заходи забезпечення суд не застосує у вас все одно залишаються можливості відстоювати свою надану законом відстрочку.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація або представлення інтересів в судах – звертайтеся.
Також читайте про відстрочку по інвалідності батьків.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.