Зміни в мобілізації після 17 липня
“Радикальна нова мобілізація в липні“, “З липня у чоловіків почнуться великі проблеми“, “Повістки поштою, нікому не відкрутитися“, “Дали серйозний наказ по чоловікам, затримувати будуть всіх“, “Штрафуватимуть за неоновлення даних кожного разу на 25 000 грн“, “З 16 липня поголовні штрафи, блокування карток та арешт майна“. І це ще далеко не всі крикливі заголовки, які мені днями траплялися в новинах і соцмережах.
То ж давайте розбиратися, не зовсім коротко, але по суті, чи дійсно нас у липні чекає катастрофа з повістками, затриманнями, штрафами, арештом майна та блокуванням рахунків.
А за бажання – підписуйте зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.
ПОВІСТКИ ВСЮДИ
Роздачу повісток в будь-якому місці та цілодобово просто узаконили в пункті 35 постанови Кабміну №560 від 16 травня 2024 року: це здійснюється цілодобово за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, ТЦК, блокпостах.
Але до процедури вручення повісток внесли суттєві зміни:
- Повістка повинна формуватися за допомогою Єдиного держреєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
- Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному держреєстрі. Не написаний ручкою, а видрукуваний (згенерований) з реєстру, тобто номерний бланк.
- Гербова печатка ТЦК та СП (не «Для довідок», «Для повісток» і т. п.) та підпис керівника ТЦК та СП, а не факсиміле, як часто буває зараз.
- Вручення повісток здійснюється посадовими особами ТЦК за наявності посвідчення, виданого головою Військової адміністрації, на території якої працює група оповіщення.
- Здійснення відеозапису вручення повістки та фіксації відмови від отримання повістки зі складанням відповідного акту.
Невідповідність одному із цих пунктів не тягне за собою наслідків та виконання вимоги.
ПОВІСТКИ ПОШТОЮ
Караул! Кабмін вніс зміни до постанови: тепер повістки поштою по-новому, нікому не відкрутитися. Давайте подивимося. Постановою Кабміну №747 від 25.06.24 року внесли зміни до постанов №1487 та №560: прибрали «з оголошеною цінністю» і додали «та повідомленням про вручення». Чому? Та просто лопухнулися, забули про повідомлення з врученням, тобто факт фіксації отримання адресатом листа, який є головним доказом вручення повістки і правомірності накладення штрафу.
Щось змінилося? Та ні, зараз діє аналогічна процедура. Чи є щось позитивне у цьому? Беззаперечно. Якщо ви у поштовій скриньці виявите повістку – це не означає, що вам її вручили. А якщо все ж таки на цій підставі винесуть постанову та накладуть штраф, ви її скасуєте з імовірністю в 99,9 %.
Тобто, Кабміном визначено конкретний легітимний порядок вручення повісток: ТІЛЬКИ ОСОБИСТО або рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Ні бабці, ні сину, ні мамі, ні кумі, ні брату.
Ви скажете, так почнуть накладати штрафи. То їх накладають і зараз у разі вашої явки до ТЦК, а от щоб накласти штраф у разі неприбуття за повісткою після вручення рекомендованого листа поштою, то це ще той квест. І накласти штраф зможуть десь за півтора – два місяці. Не вірите? Рахуємо.
Працівник ТЦК виписує повістку, заповнює корінець, заклеює в конверт, заповнює та несе на пошту. Приймання одного листа – десь 5-7 хв, а це пів дня, бо один конверт не понесуть. Тож будуть збирати пачку конвертів, яку відноситимуть раз на тиждень. Гаразд, назбирали та відправили. Настає пауза до часу, поки повернеться повідомлення про вручення повістки громадянину або відмітки про те, що адресат відсутній за місцем проживання. В середньому це займає близько місяця.
Тільки після отримання корінця повідомлення у ТЦК виникає підстава для винесення постанови та накладення штрафу, який знову ж таки можна накласти лише за умови відсутності відомостей у державних реєстрах – це дуже важливо і про це поговоримо за хвилину. Після перевірки даних складається постанова і несеться на підпис начальнику ТЦК. Скільки це займе часу? Може, тиждень, а може, і три, а може, і взагалі забудуть. А якщо враховувати, що відомості про вас є в реєстрах, то винесення такої постанови незаконне. Тож маємо інтервал з моменту відправлення поштою до винесення постанови десь в районі півтора місяця. А для того, щоб накласти подібний штраф вдруге, необхідно пройти цей квест заново.
В сухому залишку маємо чітко прописано процедуру, яка дає інструмент ТЦК для притягнення громадян до відповідальності за порушення правил військового обліку, а громадянам у разі порушення процедури притягнення до відповідальності – чіткий механізм оскарження. Тож перші штрафи накладуть не раніше серпня і це не буде масово, бо для цього потрібен колосальний людський ресурс.
ПОГОЛОВНІ ШТРАФИ
Це те, що обіцяв розповісти хвилину тому. Дивимося примітку статті 210 КУпАП, там зазначено, що Положення ст. 210, 210-1 не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного держреєстру, тобто «Оберіг», персональних даних шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими базами даних, держателями яких є державні органи.
Простими словами: якщо в базах є інформація про місце проживання, роботу, навчання і т. п., тоді вас не можуть оштрафувати, а ТЦК зобов’язаний ці дані перевірити. Вловіть, це не право ТЦК, а обов’язок. Так, не виключається, що будуть зловживати, але якщо це відбуватиметься, то буде відповідальність і в Міноборони на це непрозоро натякнули, посилання на публікацію залишу в коментарях.
ХТО ПЕРЕВІРЯТИМЕ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВІ ДОКУМЕНТИ
Уповноважений представник ТЦК та СП, поліцейський та представник Державної прикордонної служби.
Єдиний, хто може не підтверджувати свої повноваження на перевірку військового квитка – це поліцейський, бо його повноваження чітко прописані в законі «Про Національну поліцію».
Всі інші – лише за наявності письмового наказу керівника ТЦК про перевірку документів з обов’язковим зазначенням особи, яку уповноважують, а не просто «надаю повноваження тому, не знаю кому», з обов’язковим пред’явленням на вимогу громадянина.
Немає наказу – немає підстав на перевірку. Не зазначено прізвище – немає підстав на перевірку.
ЗАТРИМАННЯ
Адміністративне затримання проводиться виключно працівником поліції, норма визначена в ст. 262 КУпАП, при порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Постановою Кабміну чітко врегульований порядок затримання, що покладає на поліцейського виконати вимоги статей 261 і 262 КУпАП:- Скласти протокол затримання на місці.
- Повідомити родичів та надати доступ до правової допомоги адвоката.
- Затримувати не довше, ніж на три години.
ШТРАФУВАТИМУТЬ ЩОДНЯ ЗА НЕОНОВЛЕННЯ ДАНИХ?
Людину неможливо притягнути двічі до відповідальності за один і той самий проступок.
Тобто, якщо ви не виконали вимоги закону і протягом 60 днів не оновили облікові дані, або не стали на облік, вас можуть притягнути до відповідальності лише один раз.
АРЕШТ РАХУНКІВ
Блокуванню рахунків та накладенню арешту на майно бути, про це маю окрему публікацію.
Але перш ніж накласти арешт або заблокувати рахунок, необхідно винести постанову за ст. 210-1 КУпАП та накласти штраф. А, як уже розповідав вище, перші постанови можуть з’явитися не раніше ніж за місяць, півтора чи навіть два. Тож перших арештів слід чекати не раніше серпня 2024 року і це знову ж таки не буде масово, бо потрібні людські ресурси.
То чи наближається катастрофа з 16 липня?
А от які сюрпризи слід чекати водіям – про це розповім у наступній публікації.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація або представлення інтересів в судах – звертайтеся.
Також читайте про кримінальну відповідальність за ухилянтство.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.