г. Бровары, ул. Гагарина, 22, оф. 309
с 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

САМООБОРОНА ВІД ТЦК: ЧИ ВРЯТУЄ БІЙКА? ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА ВІД ТЦК

 ВІД ТЦК ЧИ ВРЯТУЄ БІЙКА ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА ВІД ТЦК

Мені дуже часто пишуть вкрай емоційні коментарі: «поб’ю ТЦК; запирскаю балончиком; зайдуть у двір – використаю берданку, бо це моя власність і мені нічого не буде». Якщо ви гадаєте, що я підтримую такий ідіотизм, тоді перемикайте канал. Бо в нас буде серйозна розмова на серйозну тему.

Розберу небезпечність подібних коментарів та надам правову позицію адвоката з приводу незаконних дій як ТЦК, так і громадян на конкретному прикладі.

А в кінці, як завжди, пораджу найефективніший спосіб захисту при незаконному затриманні.

Тож заварюйте чай, випити точно встигнете, бо розмова буде трошки довшою, ніж зазвичай.

СИТУАЦІЯ

Підходять до вас четверо представників ТЦК і просять пред’явити документи. Чи мають право? Ні, про це вже записано безліч відео. Ви пояснюєте їм, що вони не уповноважені на такі дії та продовжуєте йти далі. Але вам перекривають шлях і повторюють вимогу. Потім хтось із них бере вас за руку та вимагає проїхати до ТЦК. Ви, звичайно ж, вириваєтеся, а в його колег спрацьовує стадний інстинкт і за руку вас хапає вже решта чоловіків, які силою намагаються заштовхати вас у бус. Тобто, відбувається незаконне затримання.

Тут зробимо паузу, щоб трошки прояснити ключові юридичні моменти.

КОНСТИТУЦІЯ

Статтею 19 чітко визначено, що органи влади діють у спосіб та в межах, що передбачені Конституцією або законами. Якщо ви перечитаєте законодавство України на сайті парламенту чи перелопатите всі закони й науково-практичні коментарі до них у бібліотеці Вернадського, то й натяку не знайдете щодо права затримувати для працівників ТЦК.

Зате в нас є стаття 29 Конституції: затримати можуть лише у разі нагальної необхідності запобігти злочину чи його перепинити, з обов’язковим наданням можливості скористатися правовою допомогою.

Тож якщо ми вдруге перевернемо бібліотеку Вернадського, то, як не дивно, знайдемо повноваження тих, хто може затримувати. І вуаля! – це виключна компетенція правоохоронців або суду. Їм надається не тільки право на затримання, а й покладається обов’язок забезпечити людей правовою допомогою.

А тепер до найголовнішого.

ВИМОГА

Статтею 60 Конституції нам гарантовано право не виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. А чи є вимога ТЦК поїхати з ними законною? Звісно, ні.

Тож після такого викладу обставин складається враження, що ТЦК перевищує свої повноваження. І це дійсно так.

Та водночас складається хибне враження про припустимість застосування прийомів джиу-джитсу, стилю п’яного кулака, права використовувати зброю чи застосовувати балончик з перцем.

Чому це хибне враження?

НЕОБХІДНА ОБОРОНА

Це поняття буде ключовим при кваліфікації дій як ТЦК, так і ваших. Якщо застосуєте зброю, то ви не те, що перевищите межі необхідної оборони, вам прямо інкримінують замах на вбивство і посадять на 15 років або довічно.

Чому? Бо ваші дії, а вірніше протидія, не є співмірними з ситуацією, адже не існує загрози вашому життю або здоров’ю. І це ще варіант з найкращим кінцем. Бо якщо ви спробуєте застосувати зброю, то з вірогідністю 100 % вас просто застрелять. І матимуть право.

«А якщо буду битися?» Тут все залежить від вашого сприйняття обставин. Якщо вас пакують до бусу люди без розпізнавальних знаків і посвідчень, то ви можете битися, використовувати балончик і навіть зброю, бо це дійсно можуть бути злочинці. Але якщо до вас підійшли люди у формі, представилися працівниками ТЦК, показали якесь посвідчення, ви їх ідентифікували, але не бажаєте насильно їхати до ТЦК та розпочали бійку або застосували балончик, тоді вас чекають:

  • ПЕРШЕ. Асиметрична відповідь і, якщо ви не Роккі Бальбоа, то з великою ймовірністю потрапите до лікарні з переломами.
  • ДРУГЕ. Ваші дії підпадуть під злісне хуліганство і до відповідальності притягнуть лише вас, як ініціатора бійки.

Інша справа, якщо бійку розпочали представники ТЦК. Тут все залежить від обставин, тяжкості ушкоджень та кваліфікації дій кожної сторони. Але зверніть увагу: якщо буде відсутній відеозапис чи свідки, то вам буде дуже складно щось довести. Звичайно, якщо у вас не буде середніх або тяжких тілесних ушкоджень. Тож у програші залишаться обидві сторони.

Загалом у подібних справах стільки деталей та юридичних моментів, що можна говорити годинами. А щоб надати правильну кваліфікацію дій кожного з учасників, потрібно розкласти події посекундно та бачити повну картинку ситуації. Саме тому на моєму ютуб та ТГ ви не бачите обрізаних і неповних відео, бо не коментую ситуацію, якщо не знаю всіх обставин справи.

ПОРАДА

Найефективніший спосіб захисту від таких дій – увімкнути прямий ефір через будь-який додаток або месенджер. Чому?

  • По-перше, якщо ви попередили їх про прямий ефір, це явно спонукатиме ТЦК поводитися відповідно до своїх повноважень і зменшить ризик незаконних дій з обох сторін. Повірте, для них, як і для поліції, відеозйомка – це холодний душ, а прямий ефір – просто караул!
  • По-друге, відео неможливо буде видалити з мережі, докази збережуться автоматично.

ВИСНОВОК

У разі незаконного затримання, якщо ви не погоджуєтеся з такими діями, то краще чинити лише ПАСИВНИЙ ОПІР, тобто вириватися, опиратися, кликати на допомогу, але не давати волю емоціям та не застосовувати кулаки – це однозначно програшна ситуація.

Якщо ж вас затримали із застосуванням фізичної сили та незаконно доставили до ТЦК, тоді вам слід правильно зафіксувати цей факт, подавши заяву до поліції, ДБР і прокуратури. Так у вас буде більше шансів визнати їхні дії протиправними, а всі подальші дії, проведені в приміщенні ТЦК проти вашої волі – незаконними.

Ніби все. Тепер можете підтримати реакціями і коментами, або хейтити і критикувати, що продався владі і т. п. Але ті, хто зіштовхувався із системою та відкритими кримінальними провадженнями, зрозуміють, про що я говорю і якими цінними порадами ділюся. Думайте головою, а не емоціями.

Також читайте про докази при затриманні на вимогу ТЦК.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.