Резонансне рішення суду проти системи «Оберіг»
Оце так поворот: система «Оберіг» незаконна! І якщо почитати рішення Верховинського райсуду від 11 червня 2024 року, посилання залишу в прикріпленому коментарі, то воно логічне та зовсім не позбавлене сенсу.
Можна лише поставити лайк адвокату, який докопався до суті та судді, який не побоявся винести подібне рішення.
Тому далі, якомога коротко та по суті, розберемо чому висновки суду вірні, що таке система «Оберіг» та чи існує вона взагалі.
Також є можливість підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.
НАЙСУТТЄВІШЕ З РІШЕННЯ
Суть справи: під час перевірки працівниками ТЦК у громадянина документів на блокпості та в процесі уточнення його військово-облікових даних за допомогою інформаційної системи «Оберіг» було встановлено, що цей громадянин не перебуває на військовому обліку, тобто порушив ст. 210-1 КУпАП.
Суд скасував постанову з таких підстав:
Відповідачем, тобто районним ТЦК та СП, не надано суду жодних даних щодо порядку функціонування системи «Оберіг», інформації про те, які відомості містить чи повинна містити така система, хто саме наповнює таку систему.
Належних та допустимих доказів, які б беззаперечно підтверджували факт не перебування позивача на військовому обліку станом на дату складення оскаржуваної постанови, відповідачем суду не надано. При цьому суд критично оцінює долучений відповідачем витяг системи «Оберіг», в якому зазначена дата взяття громадянина на військовий облік після складання щодо нього постанови, оскільки з такого витягу неможливо встановити, звідки саме отримані зазначені в ньому дані, чи дійсно він отриманий із системи «Оберіг».
У постанові суд зробив важливий висновок:
«відповідно до Закону «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», в Україні функціонує Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, як інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є, зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Посилань на інформаційну систему «Оберіг» вказаний закон не містить».
Також зауважу, що цим рішенням скасовано постанову, яка була винесена 18 квітня 2024 року, тобто до набрання чинності змін до законів про мобілізацію. Штраф за цією постановою складав 1700 грн. Наразі штрафи за такі правопорушення вже на порядок більші та складають від 17 000 до 25 500 грн.
МІНОБОРОНИ ПРО СИСТЕМУ «ОБЕРІГ»
Щоб розібратися, що там таке із тим «Оберегом», звернемося до офіційного визначення про систему «Оберіг» на сайті Міноборони:
«Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» – інструмент військового обліку громадян.
Він покликаний зменшити кількість помилок внаслідок людського фактора і заощадити ресурси держави та людини завдяки цифровізації.
Окрема перевага – запобігання корупції. Завдяки реєстру кожен крок щодо зміни даних відстежується та підтверджується електронним підписом.
Єдиний електронний реєстр «Оберіг» модернізували за підтримки Європейського Союзу в межах проєкту EU4DigitalUA, що впроваджує естонська Академія електронного управління».
І це все! Жодних офіційних роз'яснень про законодавче регулювання щодо створення та функціонування системи «Оберіг» ви не знайдете.
НЕМАЄ жодних посилань на те, відповідно до якого закону або постанови Кабміну дана система «Оберіг» була створена, хто є розпорядником та адміністратором цієї електронної бази даних, яким чином формується та наповнюється цей реєстр, які відомості повинен містити.
Тобто, з викладеного випливає, що Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» – це самостійно створена Міністерством Оборони за сприянням естонської Академії електронного управління (тобто приватної закордонної установи), відомча електронна база, яка може використовуватись виключно у внутрішній діяльності Міноборони.
Можна зробити висновок, що Міноборони використовує систему «Оберіг» паралельно з Єдиним держреєстром призовників, військовозобов'язаних і резервістів і, найімовірніше за все, система «Оберіг» використовує відомості, які містяться у Єдиному держреєстрі призовників.
Але це все одно залишає систему «Оберіг» у статусі відомчої внутрішньої електронної бази даних Міноборони, яка може використовуватись у внутрішній діяльності Міноборони як один з інструментів військового обліку громадян.
ПОСТАНОВА 560 І РЕЄСТР «ОБЕРІГ»
Це родзинка всього цього. Аналізуючи чинне законодавство та підзаконні акти, слід звернути увагу на наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного держреєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Відповідно до п. 54 Постанови Кабміну № 560 від 16 травня 2024 року, в разі виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного держреєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів, старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному прослідувати до РТЦК для взяття на військовий облік, проходження медогляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного держреєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка. У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки та відмови прослідувати до РТЦК, поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до ТЦК та СП.
Тобто, прийняті зміни до законодавства про мобілізацію вимагають від працівників ТЦК та СП при перевірці військово-облікових документів громадян, звірці та уточненні військово-облікових даних використовувати виключно Єдиний держреєстр призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Таким чином, використання працівниками ТЦК та СП системи «Оберіг» при перевірці військово-облікових документів громадян, звірці та уточненні їх військово-облікових даних є незаконним.
Відповідно, є незаконним подальше притягнення громадян до адміністративної відповідальності на підставі проведення звірки військово-облікових даних, зроблених за допомогою системи «Оберіг», а не з використанням Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів, про що вірно вказано у даному судовому рішенні.
РЕЗОНАНСНИЙ ВИСНОВОК
Якщо вас на блокпості або на вулиці зупиняє група оповіщення, яка щось перевіряє у своїх планшетах, а потім каже, що ваші військово-облікові дані не відповідають відомостям інформаційної системи «Оберіг», і на підставі цього вас затримують та примусово доставляють до ТЦК – вимагайте внесення ваших зауважень до протоколу затримання. А якщо після доставки все ж таки складають постанову про притягнення до адмінвідповідальності зі штрафом 25 000 грн – пишіть про незаконність її винесення з врахуванням зазначених зауважень.
Проте я переконаний, що у 95% випадків при складанні постанов про адміністративне правопорушення працівники ТЦК та СП використовують відомості саме із системи «Оберіг».
Тому, якщо є така можливість, то треба з’ясувати на місці за допомогою якої інформаційної системи група оповіщення перевіряє військово-облікові дані: системи «Оберіг» або Єдиного держреєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Якщо ж це встановити вам не вдалось і стосовно вас складено постанову про адміністративне правопорушення, то її потрібно оскаржувати у суді, оскільки у судовому процесі ТЦК та СП повинен буде надати відповідні витяги з інформаційних систем, якими вони користувались при перевірці ваших військово-облікових даних.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація – звертайтеся.
Також читайте про зміни в мобілізації після 17 липня.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.