ПОЛІЦІЯ ЗАТРИМУЄ НА ВИМОГУ ТЦК
У метро поліція затримує чоловіка за те, що він у розшуці ТЦК. Доставляє до одного зі столичних відділків і пропонує підписати документи. Здавалось би, ситуація безнадійна: ви у «надійних» руках.
Але в цій справі чогось бракує. Знаєте чого саме? Законності. Тому для поліціянтів це серйозні негативні наслідки, адже сталося незаконне затримання. Як ви здогадалися, клієнта відпустили, правда, без вибачень, але переживемо.
А от як і що потрібно робити в такій ситуації – розповім, як завжди, коротко і по суті.
ЗАТРИМАННЯ
Воно можливе лише за наявності підстав, що особа вчинила правопорушення. Тож простої наявності в базі «Армор» повідомлення, що певний громадянин перебуває у розшуці для цього ще не достатньо. Потрібно пред’явити докази вчинення правопорушення і тільки після цього поліція має право затримати. Це доведено судами.
ОБСТАВИНИ
Чоловіка затримали після перевірки по базі «Армор», мовляв, ви у розшуці як ухилянт. Правда, доказів не надали, і протокол чомусь не склали, зате оперативно доставили до відділку.
Чи міг він з ними взагалі не йти? Так, скажу навіть більше: міг навіть документи не пред’являти. Але сталося, як сталося. Важливо, що знаходячись у відділку він нічого не підписував і вимагав адвоката. Таким чином, не легалізував незаконні дії поліції та допоміг собі.
ПРОПОЗИЦІЯ, ВІД ЯКОЇ НЕ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ
Ми запропонували поліціянтам: якщо ви не склали протокол затримання та не надали доказів щодо вчинення правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП, тоді негайно відпускаєте мого клієнта. Ми, своєю чергою, не подаємо скарги на 102, ДБР та до прокуратури. Як ви зрозуміли, на тому і зійшлися.
АЛГОРИТМ ДІЙ
Розпочну не із ситуації, коли вас затримали, а з вимоги поліції. Бо перш ніж вимагати документи, повинні бути підстави, визначені ст. 32 ЗУ «Про Національну поліцію», а не просто «у нас воєнний стан, пред’яви документи». Про це писав тут.
Тому зверніть увагу на три важливі юридичні моменти:
Вимога пред’явити документи для перевірки особи повинна бути законною.
Затримання можливе лише при пред’явленні доказів вчинення вами правопорушення, а не наявності інформації в планшеті.
При затриманні складається протокол затримання, затримання можливе не більше, ніж на три години, а відлік часу починається з моменту вашої зупинки.
- 4. Нічого не підписуєте та вимагаєте адвоката або ж самостійно роз’яснюєте, куди ви поскаржитеся на факт незаконного затримання та які це гарантовані негативні наслідки для поліціянтів.
Також читайте про три повістки і вирок.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.