Оборона від протиправних дій ТЦК
Ситуація: людина мирно йде вулицею у своїх справах. Уявили? Аж раптом поряд спиняється автомобіль або бус, з якого вистрибують чоловіки у військовій чи камуфляжній формі та силоміць хапають її, запихають до машини та везуть геть у невідомому напрямку.
Нерідко в цій ситуації людина виривається, чинить опір і намагається втекти. Але її все одно намагаються наздогнати та із застосуванням фізичної сили несуть чи тягнуть до машини. В останні місяці в інтернеті з’явилося багато таких відео, зафільмованих випадковими перехожими.
У зв'язку з цим виникає два основних питання:
- Чи відповідають вимогам закону дії працівників ТЦК, коли вони, наприклад, раптово зупиняють свій автомобіль біля людини та намагаються її захопити?
- Та чи має громадянин у випадку вчинення щодо нього таких дій право на необхідну оборону?
Тож далі, не коротко, але по суті, ми це і з’ясуємо на підставі законодавства та судової практики.
Щоб знати свої права при зустрічі з ТЦК – купуйте мою унікальну «ІНСТРУКЦІЮ з Мобілізації для всіх» просто за посиланням: https://simutin.minisite.ai/
Також є можливість підписати зі мною особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію або суди.
ЩО ГОВОРИТЬ СУД
Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 25.07.2024 року, яким виправдано чоловіка, що відбивався від працівників ТЦК канцелярським ножем, тому що сприйняв їх за грабіжників.
Як вказано у постанові, в суді чоловік пояснив, що гуляв. Коли побачив, що з невідомого автомобіля, який різко зупинився, вибігло троє незнайомих йому чоловіків, які з криком «ловіть його» побігли в його сторону, він, розцінивши їх як грабіжників, почав від них втікати.
Коли один із працівників ТЦК майже наздогнав чоловіка на стадіоні, то він, розуміючи, що втекти не зможе і боячись за своє життя, дістав із кишені канцелярський ніж, виставив його вперед і крикнув «не підходити».
За кілька хвилин на місце прибули поліцейські. На їхню вимогу чоловік відразу ж поклав ножа на землю та повідомив, що його переслідують невідомі.
У суді представник ТЦК визнав, що справді не встиг представитися, бо чоловік почав тікати.
ПРАВО ПЕРЕВІРЯТИ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВІ ДОКУМЕНТИ ТА ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ
Спершу проаналізуємо законність дій працівників ТЦК в описаній у судовому рішенні ситуації та подібних до неї випадках. Це дозволить сповна з’ясувати межі, які можна чи не можна переступати, а за дві хвилини вже обговоримо саме право на оборону.
Насамперед слід зазначити, що статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Працівники ТЦК є посадовими особами органу державної влади, а їх повноваження та дії під час проведення заходів оповіщення та вручення повісток у громадських місцях регламентовані постановою Кабміну № 560 від 16 травня 2024 року.
Пункт 47 постанови Кабміну № 560 чітко встановлює послідовність дій працівників ТЦК під час перевірки військово-облікових документів на вулиці та здійснення заходів оповіщення, а саме: старший групи оповіщення, представник, уповноважений вручати повістки, ТЦК зупиняє (підходить до) громадянина та відрекомендовується, повідомляє про мету зупинки (прибуття) та спілкування.
Тобто, дана постанова Кабміну не дає працівникам ТЦК під час перевірки військово-облікових документів на вулиці та здійсненні заходів оповіщення, права вчиняти явно провокаційні дії, зокрема у вигляді різких раптових зупинок автомобіля біля людини на вулиці, десантування з неї працівників ТЦК (з парашутом чи без) та подальшого примусового захоплення перехожого, оскільки такі дії можуть бути сприйняті особою саме як протиправне посягання на її життя і здоров’я або ж на її власність.
Зазначені дії позбавляють людину можливості ідентифікувати цих осіб саме як уповноважених працівників ТЦК, а не нападників, які для вчинення злочину можуть одягнути камуфляжну форму.
З цього приводу важливо також зазначити, що суд не взяв до уваги пояснення представника ТЦК, який казав, що нібито не встиг представитися, бо чоловік почав тікати.
Читаємо далі постанову суду: «у матеріалах справи відсутні будь-які документальні підтвердження того, що у вказаний час та місці працівники ТЦК СП були при виконанні своїх службових обов`язків».
Неодноразово про це казав: НЕ КОЖЕН працівник ТЦК має право перевіряти військово-облікові документи та вручати повістки!
Відповідно до пункту 50 Постанови Кабміну № 560, право на перевірку військово-облікового документа надається представникам ТЦК та СП, уповноваженим вручати повістки (далі – уповноважені представники).
Нагадаю, що згідно з законом, Уповноваженим представником ТЦК та СП є працівник місцевого ТЦК та СП, стосовно якого керівником районного (міського) ТЦК та СП виданий відповідний наказ про його призначення уповноваженим проводити перевірку військово-облікових документів.
Крім того, пункт 32 постанови Кабміну № 560 визначає, що особи, які мають право здійснювати заходи оповіщення на території області повинні мати Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.
Таке посвідчення видається головою обласної чи районної військової адміністрації, яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою.
Таке посвідчення дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка).
Таким чином, у суді працівники ТЦК не змогли надати ані наказ керівника ТЦК про створення групи оповіщення та включення їх до складу цієї групи, ані наявності у них посвідчень особи, уповноваженої вручати повістки.
Впевнений, що 99% працівників ТЦК, які затримують людей на вулицях та пакують у буси також не мають таких документів, тобто не мали законного права на перевірку військово-облікових документів, здійснення заходів оповіщення та вручення повісток.
Тому якщо стосовно вас вчиняються подібні протиправні дії, то їх треба обов’язково оскаржувати у судовому порядку.
ПРАВО НА НЕОБХІДНУ ОБОРОНУ
Переходимо до другого питання: чи має громадянин у випадку вчинення щодо нього таких дій право на необхідну оборону?
Так, має. І суд, хоча і в адміністративному судочинстві, це підтвердив.
Статтею 27 Конституції України встановлено, що кожна людина має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань.
Кримінальний кодекс визначає необхідну оборону як дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної та достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
Кожна особа має право на необхідну оборону незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернутися за допомогою до інших осіб чи органів влади.
ВИСНОВОК
Оскільки за даних обставин працівники ТЦК діяли з явними порушеннями та всупереч встановленому законом порядку перевірки військово-облікових документів та здійснення заходів оповіщення, а їхні незаконні дії та поведінка об’єктивно позбавляли громадянина, якого вони переслідували, можливості ідентифікувати їх як працівників ТЦК, суд зробив правильний висновок, що у громадянина були всі підстави сприйняти цих осіб за грабіжників та використати у цій ситуації своє право на необхідну оборону.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація – звертайтеся.
Також читайте про те як уникнути незаконного затримання ТЦК.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.