м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Обмежено придатних мобілізовують

 придатних мобілізовують

Коли ви бачите заголовок, що обмежено придатних мобілізують, я не нагнітаю та не жартую. За останні два тижні стикнувся вже з четвертим випадком, коли чоловіку, якого було визнано обмежено придатним, вручають мобілізаційне розпорядження на відправку, незважаючи на те, що після 4 травня 2024 року такий статус – відсутній!

Чому це заборонено робити та як діяти у таких випадках, строки дійсності ВЛК, а також обставини, за яких вас не можуть мобілізувати, а мають направити на повторне ВЛК – розповідаю коротко і по суті.

ПОВІСТКА НА ВІДПРАВКУ

То чому не можна вручати мобілізаційне розпорядження на відправку особам, визнаним обмежено придатними? Так це прямо заборонено перехідними положеннями закону про посилення мобілізації.

Зокрема, за старим наказом МО №402 від 14.08.2008 року, в редакції до 04.05.2024 року, багатьом встановили обмежену придатність відповідно до так званої «групи Б», де придатність або непридатність визначали в індивідуальному порядку. І це часом породжувало ситуації, де суб’єктивний момент і людський фактор могли видати суперечливі рішення.

Зараз же подібний підхід виключений: є чіткі критерії, за наявності яких вас мають 100% та обов’язково визнати непридатними до військової служби або ж встановити новий статус – придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, навчальних центрах, медичних підрозділів і т. п.

Тому насправді частина людей в разі переогляду законно підпаде під статус: «не придатний до військової служби з виключенням із військового обліку».

Крім цього. Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»:

«Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медогляду з метою визначення придатності до військової служби».

От у мене питання: це для кого написали, для стелі чи для ТЦК, які повинні неухильно дотримуватися законності?

Тож давайте закріпимо і коротко визначимо дві головні складові, чому ТЦК не може вручати мобілізаційне розпорядження обмежено придатним.

ПЕРША СКЛАДОВА. З 4 травня 2024 року такого статусу в законодавстві України просто не існує. Тобто перш ніж вручити повістку на відправку військовозобов’язаному, який раніше був визнаний обмежено придатним, його повинні направити на повторне ВЛК і вже за результатами медогляду приймати рішення про видачу мобілізаційного розпорядження або виключення з військового обліку.

ДРУГА СКЛАДОВА. Більшості громадян обмежена придатність встановлювалася відповідно до «групи Б», тобто в індивідуальному порядку. Тож деякі діагнози свідомо занижувалися або завищувалися. Але станом на сьогодні при повторному огляді частина військовозобов’язаних може бути визнана непридатною, а частина взагалі придатною.

Простим порівнянням такий підхід можна описати так. Приходить чоловік до ТЦК, а в нього старе звання «прапорщик». Але керівник ТЦК говорить «та мені пофіг, підеш служити прапорщиком», хоча такого звання в армії вже не існує з 2020 року. Як ви гадаєте, чоловіка залишать у званні прапорщика чи переатестують та присвоять звання штаб-сержанта? Але виходячи із ситуації з обмежено придатними, можна зробити висновок, що все ж піде він служити прапорщиком.

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ПРИЗОВУ

Є ще один запобіжник, про який мало хто насправді знає. ТЦК не можуть мобілізувати людину, яка проходила ВЛК рік тому.

В пункті 69 Порядку затвердженого постановою КМУ №560 від 16.05.2024 року зазначено:

«Особи, які не проходили медогляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на ВЛК.

У разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медогляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік».

Мало того, якщо така людина потрапляла до лікарні протягом року після проходження ВЛК, то вона має право на повторне проходження ВЛК. Оскільки стан її здоров’я міг суттєво змінитися чи погіршитися, що має бути відображено в нових медичних документах.

Ще одним запобіжником по суті слугує пункт 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу, де навіть прописали, що вас не можуть направити на ВЛК, якщо ви спершу подали заяву про надання відстрочки:

«Військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби».

СКАСУВАННЯ ВЛК

У разі незгоди з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному ТЦК.

Рішення ВЛК при обласному ТЦК про придатність резервіста або військовозобов’язаного за станом здоров’я до військової служби під час мобілізації може бути скасовано штатною ВЛК вищого рівня або оскаржено у судовому порядку.

Простими словами це звучить так. Якщо ви бачите, що критерії визначення придатності не відповідають реальному стану здоров’я та суперечать поставленим діагнозам і випискам з історії хвороби – подавайте скаргу і чекайте виклику до ВЛК вищого рівня. В цей час мобілізувати вас не можуть.

ВИСНОВОК

Отже, які ключові тези щодо ВЛК і медогляду відповідно до змін законодавства?

  1. Вас не можуть направити на ВЛК, якщо ви спершу подали заяву про надання відстрочки.

  2. Довідка з висновком щодо придатності до військової служби – медогляду ВЛК – чинна один рік.

  3. ТЦК не можуть мобілізувати громадянина, який проходив ВЛК рік тому.

  4. ТЦК не можуть мобілізувати громадянина, який раніше мав обмежену придатність або непридатність та не пройшов переогляд ВЛК, де його статус придатності мають оновити чи підтвердити.

  5. Рішення ВЛК можна оскаржити до ВЛК вищого рівня або звернутися до суду.

А якщо потрібна фахова онлайн-консультація або представлення інтересів в судах – звертайтеся.

Також читайте про те, що відстрочка без ВЛК дозволена.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.