м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Нова пастка: 50% штрафу ТЦК за ухилення від мобілізації

 пастка - 50% штрафу ТЦК за ухилення від мобілізації

Ось і почалося. 9 січня Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроєкт 12093, яким пропонується спростити механізм притягнення військовозобов’язаних за статтями 210 та 210-1 КУпАП – порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію.

Всі говорять за 50% знижку при сплаті штрафу ТЦК, але все набагато серйозніше, бо це лише димова завіса, якою відвертають увагу від основних змін, про які я розповім коротко та по суті.

Скажу більше: цей законопроєкт внесе дуже серйозні корективи у життя людей та фактично зажене частину суспільства в боргову яму.

А ЯК ВСЕ ГАРНО ПОЧИНАЛОСЯ

Днями, а вірніше 7 січня, я виграв у суді справу про оскарження постанови ТЦК. Якщо коротко: один з Київських ТЦК прислав моєму клієнту постанову зі штрафом 25 500 на вайбер. Так от, суд визнав протиправною та скасував постанову ТЦК згідно з якою мого клієнта було притягнуто до відповідальності за неявку за повісткою за статтею 210-1 КУпАП та накладено штраф 25500 грн.

Суд скасував постанову та накладений штраф з підстав порушення ТЦК визначеного законом порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення. Я не дарма акцентую вашу увагу на цьому порядку, ви зараз все зрозумієте.

КУпАП забороняє заочний розгляд справ, за винятком справ про порушення правил дорожнього руху, зафіксованих в режимі фотозйомки чи відеозапису.

У всіх інших випадках закон вимагає, щоб справи розглядались у присутності особи, яка притягається до відповідальності. Без участі особи справа може бути розглянута лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.

На практиці це означає, що перед тим, як розглянути справу та накласти штраф, ТЦК зобов’язаний надіслати громадянину рекомендованим листом повістку про виклик його до ТЦК для розгляду стосовно нього справи. При цьому стаття 268 КУпАП також надає особі право користуватися правовою допомогою адвоката, надавати пояснення та подавати докази поважності причин неявки за повісткою чи порушень правил військового обліку.

Але не є таємницею, що ТЦК не ускладнюють собі життя та завжди виносять постанови ЗАОЧНО.

Тому такі постанови та накладені за ними штрафи у випадку їхнього оскарження скасовувались судами з підстав порушення визначеного законом порядку розгляду справ у 99% випадків. Як і у моєму прикладі скасовують.

І ось наразі депутати цю лазівку зачиняють, як про це і попереджав у грудні.

За новими змінами розгляд справ за статтями 210 та 210-1 прирівнюється до справ про порушення правил дорожнього руху, зафіксованих в режимі фотозйомки чи відеозапису та буде проводитись заочно БЕЗ сповіщення та участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

З цією метою також вносяться зміни до статті 258 КУПАП, відповідно до яких повернення до ТЦК повістки з відмітками Укрпошти про відсутність особи за адресою місця проживання чи відмову в отриманні повістки, є підставою для того, щоб одразу винести заочну постанову та накласти штраф.

І Міноборони, як і обіцяло, надіслало 900 тисяч повісток, а відповідно до чинного законодавства надіслана засобами поштового зв’язку повістка про виклик до ТЦК вважається врученою незалежно від того, чи була вона отримана громадянином особисто.

Тому штрафи від ТЦК раніше чи пізніше отримають усі громадяни, яким будуть надіслані поштою повістки про виклик до ТЦК і які за цими викликами не з’являться.

Тим, хто вже отримав від ТЦК постанову за ст. 210-1 КУпАП за неявку за повісткою раджу терміново таку постанову оскаржувати у суді. Є шанси її скасувати. Законопроєкт прийнятий лише у першому читанні, а тому ТЦК ще не можуть виносити постанови заочно.

ПІВ ШТРАФУ ТЦК ЗА ЗІЗНАННЯ В УХИЛЕННІ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ

Друга важлива зміна до КУпАПу – можливість добровільного повідомлення ТЦК про вчинення адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності зі сплатою штрафу у розмірі 50%.

В обґрунтування цієї норми було вказано, що за офіційними даними близько 6 млн військовозобов’язаних чоловіків не уточнили свої персональні дані у визначений законом строк до 17 липня 2024 року.

А тому всі ці 6 млн осіб фактично порушили правила військового обліку та вчинили адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210 КУпАП, за яке передбачено штраф від 17000 грн до 25500 грн.

Прийнятий у першому читанні законопроєкт надає право таким військовозобов’язаним чоловікам звернутися до ТЦК для уточнення персональних даних, а також подати заяву до ТЦК, в якій самостійно повідомити про факт вчинення вказаного правопорушення та надання згоди на розгляд справи за її відсутності. Після цього такій особі надається можливість упродовж 10 календарних днів з дня набрання постановою ТЦК законної сили, добровільно оплатити 50% штрафу від мінімального визначеного відповідною статтею КУпАПу розміру, тобто 8500 грн.

Зауважу, що відповідно до законопроєкту, заява про добровільне повідомлення про вчинення адміністративного правопорушення та згоду на притягнення до адмінвідповідальності зі сплатою штрафу у розмірі 50%, подається до ТЦК особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

Оскільки електронний кабінет ще не функціонує, таку заяву можна буде подати лише особисто з’явившись у ТЦК, що беззаперечно стане приводом для мобілізації такого громадянина.

На моє переконання штрафом у розмірі 50% відвертають увагу від основної проблемної та, на мій погляд, неконституційної норми. Бо ключова норма, яку хочуть протягнути, викладена у першій частині – це заочні штрафи. Якщо її приймуть, то постанови будуть штампуватися конвеєром. А тепер порахуйте: 6 мільйонів чоловіків порушили законодавство – помножте на 25 500 грн, яку суму отримаєте? 153 мільярди!

І зауважте, всі говорять за 50% знижку, але мовчать про заочні штрафи.

ВИСНОВКИ. НАСЛІДКИ ПРИЙНЯТТЯ ЗАОЧНИХ ШТРАФІВ ТЦК

Законопроєкт максимально спрощує порядок притягнення до відповідальності військовозобов’язаних чоловіків за порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію.

У разі його прийняття ТЦК отримають право заочно виносити постанови за статтями 210 та 210-1 КУпАП та накладати штрафи.

Доки цей законопроєкт не прийнятий в остаточному читанні, треба не ігнорувати постанови ТЦК, а оскаржувати їх у судовому порядку.

Коротко про наслідки неоскарження постанови ТЦК:

  • У разі неоскарження штрафу ваш банківський рахунок буде заарештований виконавчою службою і до державного бюджету буде примусово стягнута подвійна сума штрафу.
  • Крім великого розміру штрафу, притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про мобілізацію є підставою для оголошення чоловіка у розшук.

  • Відомості вносяться до Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, інформаційної бази міністерства оборони «Оберіг» та інформаційної бази МВС.
  • І згідно з чинним законодавством така особа може бути затримана та примусово доставлена до ТЦК.

Сплата штрафу НЕ виключає особу з розшуку в інформаційній системі «Оберіг» та інформаційній базі МВС, а також не звільняє від обов’язку прибувати до ТЦК за новими повістками.

Не треба думати, що ви сплатите штраф і ТЦК від вас відчепиться.

Закон надає ТЦК право як надсилати необмежену кількість повісток так і штрафи по 25500 грн кожного разу за неявку по цій повістці.

Принагідно нагадую про можливість придбання Інструкцій щодо ВЛК, при спілкуванні з ТЦК, та при огляді водія драгером – за посиланням: https://simutin.minisite.ai/pdf

Збережіть мої контакти і звертайтесь, якщо потрібен адвокат.

Також читайте Повістки на Viber – законні?

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.