Кримінальна відповідальність за ухилянтство
Три штрафи і тюрма. Це не дослівний вислів народної депутатки Ірина Фріз, але я його читаю саме так. Впевнений, ви бачили десь такі заголовки: Не оновив дані за 60 днів – штраф 17-25 тисяч грн, не сплатив штраф – кримінальна відповідальність.
Як повідомляють ЗМІ, депутатка зазначила, що військовозобов’язані, які отримали декілька штрафів та не з’явилися до ТЦК, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.
Наскільки серйозними є такі заяви? Чому, принаймні для мене, це не виглядає фантастично, за яких обставин все ж таки можлива кримінальна відповідальність у разі отримання декількох штрафів та до чого тут фото- та відеофіксація?
Тож розбираємо, не зовсім коротко, але по суті та з чашечкою гарячого напою.
ЦИТУЄМО ІРИНУ ФРИЗ ТА РОЗБИРАЄМО
«Потрібно розуміти поетапність застосування штрафів. Спочатку накладається адміністративний штраф. Якщо порушник не сплачує його, то військовозобов’язаному може бути виписаний другий штраф, більший за попередній. Для фізичних осіб йдеться про суми від 17 тис. грн до 25 тис. грн»,
– Це правда!
«Якщо порушник не сплачує ані перший штраф, ані другий, не з’являється для оновлення своїх облікових даних після сплати штрафу, то підпадає під кримінальну відповідальність за порушення закону про мобілізацію»,
– А оце не правда!
«Тобто, це стаття за ухилянство, а не порушення військового обліку. І саме за це в чинному законодавстві стаття була не змінена – передбачається від 3 до 5 років ув'язнення за ухилення від мобілізації під час дії воєнного стану»,
– Покарання за порушення військового обліку відповідає дійсності, але в загальному контексті – не правда!
А ЩО ПРАВДА АБО КОЛИ МОЖЛИВА КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?
Якщо вас двічі та більше разів притягнуть до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, ст. 210 – 1 КУпАП і ви визнаєте цей факт. Тобто, навпаки, якщо ви сплатите штраф, фактично визнавши, що отримали повістку першого, другого або наступних разів, або ж цей штраф стягнуть примусово, через виконавчу службу, а ви не оскаржите постанову начальника ТЦК і вона вступить у законну силу.
Тобто, добровільна сплата штрафів або примусове стягнення через виконавчу службу без оскарження постанови, означає згоду з викладеними в ній обставинами про те, що чоловік отримував повістки, але не з’являвся за викликами, що свідчить про доведеність викладених у постанові обставин, які не оскаржувалися та наявність умислу на ухилення від мобілізації.
Я не говорю, що це неспростовний факт, але з точки зори кримінального права у таких випадках є формальний склад правопорушення, що дозволяє відкрити кримінальне провадження і розпочати досудове розслідування з повним вивченням всіх обставин.
Чи, може, це призведе до підозри з направленням справи до суду? Так. Чи дійсно подібні справи будуть відкриватися? Швидше за все, ні. Бо одних постанов начальника ТЦК, як доказу, буде замало.
Потрібно буде довести факт вручення повісток, яким способом вона вручалася – особисто чи через пошту, та чи знав про це громадянин, чи це дійсно його підпис, призначати почеркознавчу експертизу, допитувати представників ТЦК, які можуть вже бути в іншому місці. Це просто колосальні та невиправдані витрати робочого часу не тільки слідчого, а й залучених до розслідування поліцейських. Тому все буде простіше.
ФОТО І ВІДЕОФІКСАЦІЯ ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ
Відповідно до частини 6 ст. 22 ЗУ «Про мобілізацію» під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації.
Згідно з пунктом 40 Порядку призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою КМУ №560 від 16.05.2024 року, під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником ТЦК та СП або поліцейським.
Вловили хід думок?
Слідчому не потрібно буде проводити почеркознавчу експертизу на предмет автентичності підпису чи перевіряти, за яких умов була вручена повістка, допитувати представників ТЦК, які вручали повістку. Факт вручення повістки буде зафіксовано за допомогою технічних приладів.
І от тоді, буде не формальний, а вже матеріальний склад кримінального правопорушення, а розповідь про те, що на камері інший громадянин, буде, м'яко кажучи, не переконливою.
Стоп, а після ВЛК, якщо я не з’явлюся по повістці на відправку?
Якщо після проходження ВЛК і вручення повістки на відправку чоловік без поважних причин не з’являється у визначену дату та час до збірного пункту, визнання винним за ухилення від мобілізації майже гарантоване.
Чому майже, бо обставини можуть бути різними. Наприклад, у вас є право на відстрочку, ви зареєстрували відповідну заяву, але вам обманом вручили повістку на відправку – тут вас не можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Аналогічна ситуація із заброньованими або тих, у кого станом на сьогодні присвоєно статус обмежено придатного. Про це я маю окрему публікацію.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація або представлення інтересів в судах – звертайтеся.
Також читайте коли та за яких обставин вас можуть оштрафувати на 25 500 грн.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.