м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

Газ і кайданки поліції

 і кайданки поліції

Це відеозапис з портативного відеореєстратора поліцейського. Як ви вважаєте, що зробив цей чоловік, до якого поліцейські застосували фізичну силу, одягли кайданки та забризкали сльозогінним газом?

Він хотів забрати документи та особисті речі з автомобіля, який поліцейські вирішили незаконно евакуювати. Але поліцейські заборонили йому це робити і коли він намагався підійти до свого авто, вони зробили з ним те, що можна бачити на відео. На додаток до побиття, ще й склали на нього протокол про адміністративне правопорушення за злісну непокору поліцейським, визнали винним у ДТП та склали матеріали, що останній перебував в стані сп’яніння.

Одразу скажу, що суд виправдав потерпілого та закрив всі три адміністративні справи. Також Адміністративний суд встановив, що евакуація автомобіля була здійснена без законних підстав, визнав дії поліцейських з евакуації автомобіля протиправними та стягнув з Департаменту патрульної поліції на користь потерпілого вартість стоянки автомобіля на штрафмайданчику. Тобто усі дії поліцейських у даній ситуації визнані судами незаконними, а Державним бюро розслідувань за даними фактами щодо поліцейських проводиться досудове слідство стосовно перевищення ними службових повноважень.

ВІДЕОПРИКЛАД №2: ВИПАДОК ІЗ ВОДІЄМ ТАКСІ

А ось ще одне відео з портативного відеореєстратора поліцейського.

Це таксист, якого зупинили поліцейські за те, що він їхав смугою для громадського транспорту. Згідно з правилами дорожнього руху він мав на це право. Але поліцейських не влаштував дозвіл на право перевезення пасажирів, який він їм пред'явив не в паперовому, а в електронному вигляді, тож вони із застосуванням фізичної сили вирішили його затримати.

У цьому випадку дії поліцейських також були визнані у судовому порядку протиправними та скасовано винесену поліцейським стосовно водія постанову за порушення правил дорожнього руху.

ЗАМІСТЬ ВСТУПУ

Все частіше звертаються люди, які йшли вулицею або рухались за кермом, але їх зупиняли поліцейські та вимагали показати для перевірки документи, надати для огляду особисті речі, висували інші вимоги.А коли громадяни намагалися дізнатись підстави для таких вимог, вважаючи їх незаконними, то поліцейські застосовували до них фізичну силу, спецзасоби, складали протоколи за злісну непокору поліції та затримували. Тож у цьому відео коротко та по суті розповім у яких випадках поліцейські можуть застосовувати фізичну силу, а також спеціальні засоби у вигляді кайданків та сльозогінного газу. А також як саме слід реагувати, якщо поліцейські роблять це безпідставно або непропорційно.

А щоб ви могли захистити свої права на ВЛК, при спілкуванні з ТЦК, щодо Діагнозів ВЛК, при Огляді водія драгером і при Перетині кордону – замовляйте унікальні практичні ІНСТРУКЦІЇ: https://simutin.minisite.ai/pdf та підпишіться на мій ТГ-канал, там знайдете ще більше актуальної та оперативної інформації: https://t.me/advokatsimutin

Також є можливість підписати особистий договір про цілодобову юридичну підтримку, з можливістю супроводження та виїзду в ТЦК, поліцію та суди.

КАЙДАНКИ ТА СПЕЦЗАСОБИ – КОЛИ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ?

Варто знати, що відповідно до Закону «Про Національну поліцію» поліцейський може застосовувати фізичну силу, у тому числі спеціальні прийоми боротьби (рукопашного бою) виключно для забезпечення особистої безпеки або безпеки інших осіб, припинення правопорушення, затримання особи, яка вчинила правопорушення, якщо застосування інших поліцейських заходів не забезпечує виконання поліцейським повноважень, покладених на нього законом.

Отже, фізична сила може бути застосована лише відносно особи, яка вчиняє стосовно поліцейських активні дії, які реально загрожують безпеці поліцейських або оточуючих громадян, або яка чинить активний опір поліцейським, які намагаються припинити правопорушення. Наприклад правопорушник б’є, відштовхує поліцейських, які його затримують, виривається від них.

Застосування поліцейськими фізичної сили є незаконним, якщо громадянин словесно сперечається, відмовляється від виконання або ігнорує виконання певної вимоги поліцейського, навіть законної. Але при цьому він не вчиняє стосовно поліцейських жодних активних дій і не погрожує безпеці поліцейських або інших осіб.

Такий спецзасіб як кайданки поліцейський може застосовувати виключно у таких випадках:

  • до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення та чинить опір поліцейському або намагається втекти;
  • під час затримання особи;
  • під час конвоювання затриманого або заарештованого;
  • якщо особа своїми небезпечними діями може завдати шкоду собі і оточуючим;
  • проведення процесуальних дій з особами у випадках, коли вони можуть створити реальну небезпеку оточуючим або собі.

В усіх інших ситуаціях застосування поліцейськими кайданків буде НЕЗАКОННИМ.

Щодо засобів, споряджених речовинами сльозогінної та дратівної дії, то такі засоби можуть бути застосовані лише у двох випадках:

  • для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною;
  • припинення групового порушення громадської безпеки і порядку чи масових заворушень.

Тож закон виключає застосування поліцейськими сльозогінного газу, навіть якщо громадянин вчиняє правопорушення та не виконує вимоги поліцейських його припинити, навіть чинить поліцейським активний опір, але діє при цьому самостійно.

ЯКЩО НЕЗАКОННО ЗАСТОСУВАЛИ ФІЗИЧНУ СИЛУ ТА СПЕЦЗАСОБИ

Що робити, якщо ви вважаєте, що поліцейські незаконно застосували фізичну силу та спецзасоби?

ПЕРШЕ: це одразу звернутись до лікарні та зафіксувати тілесні ушкодження, навіть невеликі синці та подряпини. Якщо цього не зробити, то потім буде неможливо довести факти незаконного застосування фізичної сили та спецзасобів.

ДРУГЕ: звернутись із заявою до територіального управління Державного бюро розслідувань про відкриття стосовно поліцейських кримінального провадження за фактом перевищення ними службових повноважень та надати за наявності всі відеодокази.

ТРЕТЄ: звернутися з позовом до суду про визнання протиправними дій працівників поліції, які надалі призвели до застосування ними фізичної сили та спецзасобів.

Визнанню протиправними можуть, зокрема, підлягати такі дії поліцейських: незаконна вимога пред'явити документи або особисті речі для огляду, незаконна зупинка та евакуювання транспортного засобу, незаконне адміністративне затримання тощо.

Тобто, саме суд повинен встановити, що певні вимоги та дії поліцейських були незаконними, а тому громадянин мав право такі вимоги не виконувати.

Чому акцентую на цьому увагу і рекомендую робити саме так? Визнавши дії поліції незаконними, я встановлюю в судовому рішенні преюдиційний факт, тобто факт який не підлягає оскарженню і доводить незаконність дій поліцейських. Встановивши такий факт, оголосити підозру поліцейському набагато простіше, ніж в межах кримінального провадження доводити незаконність дій поліції.

Збережіть мої контакти: (067) 287-00-44 і звертайтесь, якщо потрібен адвокат або консультація.

Також читайте ТЦК дозволено затримувати на три доби.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.