м. Бровари, бул. Незалежності, 31, 3 поверх
з 09:00 до 18:00
PHN2Zz48dXNlIGhyZWY9Ii9sb2NhbC9kYXRhL2ltZy9zcHJpdGUuc3ZnI3Bob25lMjQiPjwvdXNlPjwvc3ZnPigwNjcpIDI4Ny0wMC00NA==

ЧИ ЗАТРИМАЮТЬ ЗА ВІДМОВУ ВІД ПОВІСТКИ?

 ЗАТРИМАЮТЬ ЗА ВІДМОВУ ВІД ПОВІСТКИ
Одразу скажу – НІ. Далі – розберемо це коротко й по суті. А також з’ясуємо, коли ЗАТРИМАННЯ може бути законним, а коли НІ.

В кінці ж – ще й спростую МІФИ щодо законності постанов Кабміну та створення територіальних центрів комплектування (ТЦК).

Ситуація. Вас зупинила поліція з військовими для перевірки документів, а потім уже раптом виписують повістку (наскільки це законно – читайте допис). Ви відмовляєтеся від її отримання, а вам погрожують затриманням і телепортацією до військкомату – ТЦК.

ХТО МОЖЕ ЗАТРИМАТИ І ЧОМУ ЦЕ БУДЕ НЕЗАКОННО?

Затримувати можуть виключно працівники поліції і ЛИШЕ для припинення правопорушення. Тим, що ви не берете повістку, ВИ не вчиняєте правопорушення, тому припиняти таке НЕ правопорушення шляхом вашого ЗАТРИМАННЯ – ПІДСТАВ НЕМАЄ. Крім цього, повинна враховуватися необхідність та співмірність застосування сили і необхідність затримання, про це теж є публікація. Тож будь-які законні підстави для затримання та складання протоколу за те, що ви не берете повістку – ВІДСУТНІ.

А КОЛИ МОЖУТЬ ЗАТРИМАТИ І ХТО?

Приклад. Раніше ви отримали повістку, але не з’явилися до ТЦК. Останні, вже сформували матеріали щодо порушення вами законодавства про військовий облік або мобілізацію – це статті 210 та 210-1 КУпАП та відправили вимогу до поліції затримати й доставити вас до ТЦК. І тільки тоді, відповідно до ст. 262 КУпАП у поліціянта ВИНИКАЄ право затримувати вас для доставляння до ТЦК.

Підкреслю: виключно за наявності вимоги та матеріалів, які підтверджують вчинення вами вищезгаданих адмінправопорушень. Чи зможуть поліціянти на місці вам це пред’явити? Впевнений, що у 99% випадків – НІ. Чи існують взагалі такі вимоги? Так, я бачив і не одну, але зазначені вимоги переважно знаходяться на виконанні у дільничих. Тому всі їхні розповіді про затримання, як в першому прикладі, так і другому – БЕЗПІДСТАВНІ.

ЧИ МОЖНА СФАЛЬШУВАТИ МАТЕРІАЛИ?

Та без проблем! Недбалий працівник військкомату прикріпить один чи два корінці повістки – типу ви їх отримували – і все, справа готова: ви ухилянт, а вимога направляється поліції і вас мають право затримати. Згодом, через суд, ви точно зможете довести невинуватість, але ви вже будете у ТЦК.

ЩО РОБИТИ?

  1. Одразу фільмувати. А ще краще, коли це зробить хтось поруч. Принаймні увімкніть диктофон на телефоні.
  2. Без вимоги – затримувати не мають права, тому вимагайте її пред’явлення. Немає вимоги? Покличте перехожих і повідомте про незаконне затримання – приверніть увагу інших до незаконних дій поліції.
  3. Повідомте про кримінальну відповідальність за перевищення службових повноважень – це стаття 365 КК України.
  4. Не виконуйте завідомо незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти до автомобіля чи проїхати з указаними особами.

Виконання цих правил у 90 % випадках відіб’є бажання вас затримувати. Але якщо вас затримали, а це можливо лише, якщо ви їм дозволите, то обов’язково вимагайте складання протоколу затримання – це знадобиться для оскарження їх дій.

Є ще одна ДУЖЕ важлива деталь. Затримання не може перевищувати 3 годин і починається з моменту, коли до вас підійшли, а не з моменту доставлення до ТЦК. Щойно цей час минув – розвертайтеся і йдіть.

СПРОСТОВУЄМО МІФИ

Я вдосталь начувся пліток: про те, що ТЦК – це приватна структура; про так звану оферту й фразу-заклинання «вручення повістки не приймаю», чи що постанова недійсна і т. п. ЦЕ ВСЕ – МІФ, дурниці.

Якщо виходити з цієї логіки, то 1 млн військових незаконно мобілізовані, а всі виплати – це розкрадання бюджету. Ви серйозно? Тож я вам не рекомендую при розмові посилатися на незаконність якоїсь постанови, бо вона нібито суперечить Конституції чи Закону. Нормальний поліціянт вас запитає: а постанова скасована судом чи Мін'юстом? Ні. Значить – вона чинна. І буде АБСОЛЮТНО правий.

Дійсно, постанова може суперечити Конституції чи Закону, але до того часу, поки ВИ або хтось інший її не скасує у встановленому законом порядку – вона чинна. Тож або скасовуйте постанову або забудьте про це. Краще вивчіть напам’ять підстави адмінзатримання – статті 261-264 КУпАП.

Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.