БЛОКУВАННЯ РАХУНКІВ ТЦК І ШТРАФ 50 000 ГРН
У прийнятому й підписаному законі №3633 про посилення мобілізації, два найодіозніші «заходи впливу» – блокування рахунків та арешт майна – зникли.
Але чи дійсно це так? Чи блокуватимуть рахунки та накладатимуть арешт на майно? Може, знайшли інший спосіб?
Тож розбираємося, як завжди, коротко і по суті, чому вважаю, що рахунки будуть блокувати та у який спосіб, і чи накладатимуть арешт на майно
ЯК БЛОКУЮТЬ РАХУНКИ
Гадаю, таких історій ви зустрічали багато, можливо, навіть траплялося з вами: зайшли у магазин, назбирали повну торбу продуктів, підійшли до каси, вам все пробили, підносите картку, а касир повідомляє, що вона заблокована. Хоча ви знаєте, що там точно є кошти.
То в чому ж причина? Ви телефонуєте на гарячу лінію банку і дізнаєтеся, що ваш рахунок заблокувала виконавча служба, бо на вас подали виконавчий напис про стягнення кредитних коштів, штрафу, платежів за комуналку або за якимось рішенням суду.
І починаються каруселі. Ви приходите до виконавця, злі як Фредді Крюгер, вимагаєте розблокувати картку, а вам ввічливо пропонують сплатити борг, штраф, погасити кредит та 10% виконавчого збору, після чого закриють виконавче провадження у зв’язку з виконанням.
Залишається два шляхи: сплатити або оскаржувати в суді.
Чи зупиняє це списання коштів? Так. Чи розблоковує рахунок? НІ. Чи означає, що кошти спишуть автоматично? Теж НІ.
Фактично, маємо вибір без вибору.
ЯК БЛОКУВАТИМУТЬ РАХУНКИ
Точно в такий же спосіб. Щодо особи, яка вчинила правопорушення, начальником ТЦК виноситься постанова за ст. 210-1 КУпАП та накладається штраф. Зараз це 5 100 грн, а після внесення змін до КУпАП та прийняття законопроєкту обіцяють 22 500 грн.
Постанова направляється особі, яка вчинила порушення та встановлюється добровільний строк виконання протягом 15 днів. Правда, тут варто зазначити за постійне махлювання з боку ТЦК: на практиці я лише один раз мав випадок, коли клієнту приходила зазначена постанова. У 99 % випадків люди дізнавалися про штраф ПІСЛЯ блокування рахунків.
Тож не варто очікувати постанову поштою. На моє переконання, яке ґрунтується на практиці та ваших повідомленнях – постанова через 20 днів буде просто направлятися до виконавчої служби. А після відкриття виконавчого провадження штраф подвоїться і необхідно буде сплатити не 5 100 грн, а 10 200 грн, плюс виконавчий збір 10%, всього 11 300 грн.
А тепер порахуйте, якщо штраф збільшать до 22 500 грн. Після відкриття виконавчого провадження виконавець стягуватиме 45 000 грн, плюс 10% виконавчого збору. Всього 50 000 грн.
Як гадаєте, чи є підстави для блокування рахунків? Достатньо. Бо рахунки блокують і за сьогоднішніми штрафами у 5 100 грн та навіть меншими.
І тут у вас виникає логічне та закономірне питання.
ЧИ БУДЕ АРЕШТ МАЙНА?
Я вважаю, що ні та сподіваюся, що не помилюся. Чому? Співмірність. Не можна накладати арешт на майно, вартість якого в рази перевищує сам штраф. Це вже неодноразово доводилося в судах, як мною, так і іншими колегами, а дії виконавців визнавалися незаконними. Для того, щоб застосувати такий крайній захід впливу як арешт майна – самої лише постанови про накладення штрафу недостатньо. І виконавці про це чудово знають.
Тож насправді маємо два, а не одне обмеження.
А якщо потрібна фахова онлайн-консультація або представлення інтересів у судах – звертайтеся.
Також читайте про обмеження права керування.
Щоб бути в курсі свіжих публікацій – підпишіться на мій ФБ: коментуйте, обговорюйте, запитуйте.